Utláčaní vietnamci: Sociálne siete ich môžu dostať do väzenia

Vietnam sa radí medzi krajiny, kde kritizovanie vlády na sociálnych sieťach je veľmi ľahko postihnuteľné a znamená pre občanov aj väzenie.

Táto ázijská krajina si už vyslúžila ohodnotenie aké majú Irán, Saudská Arábia alebo Čína. Všetko sú to krajiny známe svojou cenzúrou v sociálnych médiách ako sú Facebook, Twitter alebo aj YouTube. Tento týždeň Vietnam oznámil, že akékoľvek kritizovanie vlády na týchto sieťach bude ohodnotené pokutou $4740, alebo dokonca môže znamenať pre obvinenú osobu väzenie.

Vláda sa nevyjadrila čo presne bude posudzovať ako kritiku na svoju stranu a tak môžme usudzovať, že svojvôľou posúdi, čo je a čo nie je propaganda namierená proti štátu. Komunistická vláda už cenzúruje slobodu slova niekoľko rokov, avšak za posledné štyri roky cenzúra nabrala rýchly spád. Amnesty International odsúdila konanie vietnamskej vlády za ich kroky. Podľa dostupných záznamov zverejnených za posledný mesiac bolo za vyjadrenia proti vláde odsúdených 75 ľudí. Niektorí väzni boli týraný a umiestnení na samotku.

"Podľa Amnesty International je krajina na najlepšej ceste stať sa väzením pre ochrancov a aktivistov slobodného slova. Alarmujúce potláčanie slobodného prejavu musí skončiť" - vyjadril sa Rupert Abbot, pracovník Amnesty International. Skupina Reportéri Bez Hraníc dokonca označila Vietnam za "nepriateľa internetu" za posledné roky. Podľa nich je vietnamská vláda najviac represívna, pokiaľ ide o cenzúru internetu a rozsiahly vládny dohľad nad ním.

Krajiny blízkeho východu, ako sú Saudská Arábia, Irán ale aj Bahrain, nie sú na tom o veľa lepšie. Cenzúrujú alebo dokonca zakazujú niektoré sociálne sieťe. Čína taktiež nezaostáva. Google sa vo svojej globálnej správe o transparentnosti vyjadril, že zaznamenal alarmujúci nárast žiadostí vlád rôznych krajín o zhromažďovanie informácií o ich občanoch. Medzi TOP krajiny patria aj USA, India a Nemecko.

Zdroj: news.cnet.com

Pridať nový komentár
TOPlist