Usain Bolt by vedel na saturnovom mesiaci Titan lietať

, Autor: Gudas

Ak by sa Usain Bolt na povrchu saturnovho mesiaca Titan rozbehol, dokázal by takmer svojpomocne vzlietnuť.

Študenti University of Leicester v jednej zo svojich prác vypočítali, čo by bolo potrebné na to, aby človek dokázal na povrchu saturnovho mesiaca Titan vzlietnuť. Výsledkom bolo, že taký Usain Bolt, najlepší šprintér planéty, by sa po poriadnom rozbehu dokázal odlepiť od povrchu mesiaca a voľne lietať, a to za pomoci iba obyčajného windsuit obleku.


Na saturnovom mesiaci Titan by pre lietanie postačil človeku poriadny rozbeh a takýto oblek

Že podmienky na Titane by podobným pokusom priali sa hovorilo už dávnejšie, až teraz sa však niekto zaoberal aj tým, čo všetko by na to bolo potrebné. Z kombinácie rôznych faktorov vyšlo, že v na dusík bohatej atmosfére s 50% vyšším tlakom ako na Zemi a pri iba zlomkovej gravitácií (0,14g) by postačilo rozbehnúť sa na rýchlosť 11 metrov za sekundu. Usain Bolt by toto hravo zvládol, keďže jeho rekord je až 12,27 m/s. K tomu by potreboval „krídla“ o ploche, akú používajú pozemskí skydiver-i.

Priemerný človek schopný zabehnúť rýchlosťou okolo 6 m/s by však na rovnaký let potreboval až trojnásobne väčšiu plochu krídel.

Saturnom mesiac Titan viaže na seba oveľa viac pozornosti ako iné mesiace v Slnečnej sústave. Je to hlavne kvôli jeho hustej atmosfére z dusíka a jazier z uhľovodíkov. Titan skúmala detailne sonda Cassini s pristávacím modulom Huygens.


Pristávací manéver sondy Huygens po odpojení z Cassini. Jasne vidieť hustú atmosféru Titanu.

 

Zdroj: Phys.org

Kľúčové slová
Cassini, Huygens, Saturn, Titan, vesmír
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Ano, atmosfera a gravitacia Titanu, ale Boltova rychlost dosiahnuta v atmosfere a gravitacii Zeme. A tymto ludom sa hovori vedci... Velmi silno pochybujem, ze by pri takej malej gravitacii vobec dokazal bezat.

Ach, deti sa chceli ukazat no zabudli, ze vesmir nie je Star Trek. Planety maju rozne gravitacne zrychlenie, teploty, tlak resp. hustotu atmosfery, zlozenie plynov, toxicitu, ozarovanie od hviezd, variabilitu teplot a gravitacneho zrychlenia atd atd ...

No ked sa dostali az sem, asi ich vypocet bol uspesny a skola moze robit vacsi nabor studentov :).

Týmto ľuďom sa hovorí novinári, nie vedci. Vedec by také niečo nepovedal, že Usain Bolt by dokázal lietať. Chalani len vypočítali, na akú rýchlosť by si sa musel rozbehnúť, aby si dokázal vzlietnuť.

Žeby bežal oveľa ľahšie? Ty vedec...

Uz len v skafandri by bezal tych 44km/h a to este pri gravitacii nizsej ako na Mesiaci ...

Odrazil by sa a uletel. O nejakom behu pri tej gravitacii asi nemoze byt rec.
IMO, taky Bruce Lee (keby este zil), by urcite doletel dalej ako Bolt! O Chuckovi N. ani nehovorim... :D

Poslať nový komentár

TOPlist