Tlač ľudských tkanív je už prístupná aj verejnosti

3D tlačené tkanivá majú rad výhod oproti tradične rastúcim tkanivám v laboratórnych podmienkach.

Pomocou 3D tlačiarne exVive3D je možné tlačiť ľudské pečeňové tkanivo napríklad pre potreby výskumníkov na otestovanie liekov a chemikálií. Tlačiareň eliminuje potrebu rastu ľudských tkanív v laboratórnom prostredí v testovacích bankách či Petriho miskách. Organovo tvrdí že tlačené tkanivá ponúkajú mnoho výhod oproti štandardným bunkovým platformám, vhľadom k tomu že trojrozmernosť je dosiahnutá bez pomoci biomateriálov a látok, ktoré by nemali byť prítomné v natívnych tkanivách.

Okrem toho tlačiareň vytvára vrstvy obsahujúce viac typov buniek, umožňujúc 3D tlačeným tkanivám napodobňovať viacero funkcií, ktoré boli dosiahnuté aj bežným rastovým spôsobom. 3D tlačené pečeňové tkanivo obsahuje primárne pečeňové bunky, hviezdicové a endotelové bunky. Životnosť a stabilita vytlačeného tkaniva je minimálne 42 dní.

Tlačiareň nie je však určená pre predaj verejnosti. Každý si môže dať vytlačiť tkanivo pre testovacie účely. Organovo si tak necháva všetky úkony výhradne pre svoje laboratórium a svojich technikov. Z poskytovania služieb tak získa ďalšie financie na výskum a vývoj. Organovo chce do piatich rokov vytvoriť časti pečeňe vhodné pre transplantáciu. Ak bude všetko dobre napredovať, chce sa pustiť aj do iných typov tkanív ako sú obličky, pankreas ale aj rakovina prsníka.

Zdroj: 3dprint.com

Pridať nový komentár
TOPlist