Tip: ako na diaľkovú správu PC. Zn.: rýchlo a zadarmo

Potrebujete sa ku svojmu či kamarátovmu počítaču pripojiť na diaľku? Máme pre vás pár tipov ako to spraviť rýchlo a jednoducho.

Po telefóne sa to ťažko vysvetľuje, najlepšie keby som ti to ukázal“ – takúto vetu už vyslovil nejeden z nás, často nezištných pomocníkov pri problémoch s počítačom kamarátov či v tom lepšom prípade peknej susedky. Aj na tento problém však existuje riešenie, dokonca viacero, ktoré sú navyše bezplatné a jednoduché. Spravíme si krátky prehľad tých najznámejších.

1.       TeamViewer

Asi najpopulárnejším nástrojom na diaľkovú správu a pripojenie k počítačom je TeamViewer. Program je dostupný pre Windows, Linux, Mac OS X a klientov si môžete nainštalovať napríklad aj na tablet s Androidom či iOS. Pre súkromné použitie je možné využiť bezplatnú licenciu. Okrem štandardného pripojenia ku obrazovke vzdialeného PC umožňuje aj vytváranie zoznamu vlastných počítačov, ich zobudenie pomocou Wake-on-LAN, prenos súborov alebo dokonca súčasné pripojenie viacerých užívateľov. Výhodou je jednoduchá inštalácia a tiež fakt, že odpadá nutnosť akéhokoľvek nastavovania siete, presmerovania portov a podobne.

Pripojenie je veľmi jednoduché – ak ste hostiteľom, postačí vášmu priateľovi vedieť ID a heslo, ak sa pripájate, vypýtate si údaje od druhej strany. Vytvoriť si môžete aj zoznam vlastných PC

2.       Chrome Remote Desktop

Veľmi jednoduchý  spôsob pripojenia  bez nutnosti akéhokoľvek nastavenia ponúka aj Google prostredníctvom svojho prehliadača Chrome. Všetko čo treba spraviť je nainštalovať si rozšírenie (resp. aplikáciou pre Chrome) a byť prihlásený do účtu Google. Po spustení aplikácie máte na výber dve možnosti – buď sa pripojiť ku vzdialenému počítaču (Access) alebo vygenerovať jedinečný kód, ktorý pošlete druhej strane aby sa mohla pripojiť. Tá musí mať samozrejme takisto pustený Chrome s týmto rozšírením.

Chrome Remote Desktop je úplne zdarma, malú nevýhodu však možno vidieť v úplnej absencii rozšírených možností a funkcií. Zato jednoduchosť a rýchlosť používania ho robí jedným z najlepších nástrojov na riešenie problémov na diaľku.

Z ďalších populárnych nástrojov možno spomenúť napríklad Splashtop. Napriek tomu že pre skutočný vzdialený prístup je potrebné si zaplatiť, Splashtop je veľmi dobrý vďaka minimálnej odozve pri používaní a obľúbený je hlavne pre domáce streamovanie videa napríklad z počítača na tablet. Nesmieme zabudnúť ani na „klasiku“ zabudovanú priamo do operačného systému Windows, protokol Microsoft Remote Desktop (RDP). Vyžaduje si trocha zručnosti v nastavení ale po jeho zvládnutí poskytne ideálny nástroj na pripojenie k počítačom v lokálnej sieti bez nutnosti inštalovania iných programov. Nastaviť sa dá samozrejme aj pre správu cez internet, budete si však musieť naštudovať Port Forwarding a patrične spojenie aj zabezpečiť. Výhodou je aj existencia mobilných klientov pre Android či iOS.

Týmito nástrojmi sa samozrejme možnosti vzdialeného pripojenia nekončia, existuje mnoho jednoduchších či pokročilejších riešení. Aké sú vaše obľúbené? Podeľte sa s nami v komentároch k článku...

Komentáre (5)
maladaptiv
TeamViewer a na LAN Remote Desktop. Netusil som o Wake on LAN cez TeamViewer. Dakujem za info.
newmi
Aj teamwiever ma Android appku a dost podarenu a funkcnu ;-)
Pjetro_de
Log Me In, ale ten po dlhych rokoch uz prestal byt free.
salami
ked uz RDP, tak akurat na starsich OS. od win7(visty) je sucastou OS MS remote assistance(msra) ktore je jednoduche a netreba nic stahovat atd. 3rd party aplikacie su tymto zbytocne. macisti maju tusim tiez svoju appku. imho doba teamvieweru, vnc a showmypc skoncila.
Martin

najkvalitnejsia vzdialena plocha je medzi 2 Linuxami (bezproblemove pozeranie videa), ale vzdialena plocha pod Win 10 uz je takmer rovnako dobra. Pouziva sa cez win program mstsc.exe al. RemoteNG portable. Celodenna praca v kancelarii, kde prepoji zamestnanec gigabitovym kablom cez gigabitovy switch 2 PC, je takmer bez obmadzeni, pricom firemny PC sa pripoji na firemnu WiFi. Samozrejme traba v programoch nastavit pripojenie 10mbit a viac a zaptnut pod tym styly. Za touto sluzbou vyrazne zaostavaju programi Teamviewer, VNC, alebo vzdialene plochy cez webovy prehliadac, lebo zatazuju CPU a sietovu konektivitu obraz znich je nekvalitny zrnity al. rozmazany al. seka video. Preto su vhodne na kratkodobe pripojenie -oprava PC na dialku, ked uzivatel vidi, co ITckar opravuje.
Ked ma pocitac vo firme verejnu IPcku, tak PC/laptop alebo tablet z domu sa nan dokaze bezproblemovo pripojit (mozno po nastaveni port forwardingu na routri). Avsak verejna IP nie je zadarmo a nie kazdy poskytovatel internetu ju ponuka.
Da sa to vyriesit bezplatne aj bez verejnej IP adresy a to tak, ze pripojime oba PC firemny aj domaci cez VPN na rovnaky server.
Vela firiem siahne po platenej sluzbe VPN servera, napriklad Cisco -open connect, ktora funguje bez vypadkov na rozdiel od Citrixu.
Webstranka www.vpngate.net ponuka bezplany program Softether zo zabudovanym zoznamom bezplanych vpnserverov, na ktore sa da pripojit. Zial tieto serveri nepodporuju Full MESH Topology a teda pocitace sa navzajom nemozu spojit ani keby sa pripojili na rovnaky server, windows vzdialena plocha (RDP) nebude fungovat.
Riesenie ponuka webstranka cloud.openvpn.net, kde poskytnu bezplatne vpn serveri (bezplatne pre 2 PC, dalsie PC za 18eur rocne), cez ktore sa vdaka bezplatnemu programu openVPN connect mozeme pripojit a pojde nam windows vzdialena plocha. Win 10 ponuka vzdialenu plochu az v 4K rozliseni, pritom server PC moze byt firemny smejd. Pri pripajani treba do kolonky hostname/IP zadat IPv6 adresu firemneho PC na ktory sa pripajame. Dnes som to odskusal, funguje to bez problemov v 4K rozliseni.

Pridať nový komentár
TOPlist