Táto kamera vidí za roh, zachytí letiace svetlo

Kamera, ktorá zachytí pohyb svetla a vidí skryté objekty, pracuje so snímkovou frekvenciou 15 miliárd obrázkov za sekundu.

Vedci z univerzity Heriot Watt v škótskom Edinburgu vyrobili kameru, ktorá dokáže doslovne natočiť video svetlo letiaceho vzduchom. „Bonusovou“ vlastnosťou je schopnosť vidieť objekty, ktoré sú pred jej senzormi skryté napríklad za rohom miestnosti.

Za tieto vlastnosti vďačí extrémne rýchlemu snímaču, ktorý na svojich 32x32 pixlov desaťkrát citlivejších ako ľudské oko dokáže zaznamenať údaje približne 15 miliárd krát za jednu sekundu. V reči fotografov – expozičný čas je iba neuveriteľných 67 pikosekúnd. Každý pixel je možné pritom riadiť samostatne. Takto vybavená kamera dokáže zaznamenať aj pohyb svetla pohybujúceho sa v priestore, alebo jeho odraz od objektov.

Výsledkom sú až dych berúce schopnosti. Na nasledujúcom videu je vyobrazený laserový lúč letiaci v priestore a zachytený touto kamerou. Jasne je vidno, ako sa jednotlivé fotóny v lúči pohybujú a odrážajú od stien.

Ku samotnej kamere patrí aj zdroj svetla, v tomto prípade laser. Ten vysiela svetelné impulzy a zároveň s nimi dáva signál na spustenie časovačov pixlov snímača. Keď svetlo s lasera putuje vzduchom, jednotlivé fotóny sa odrážajú od častíc v priestore a niektoré potom dopadnú aj na snímač. Vtedy sa časovač zastaví a zaznamenaný údaj sa ukladá do pamäte. Vďaka tomuto postupu je potom možné reprodukovať a vidieť pohyb svetla v „spomalenom zábere“.

Kamera týmto spôsobom dokáže navyše tiež vidieť „za roh“. Svetlo dopadajúce na objekt ktorý je mimo zorné pole snímača sa odráža späť do priestoru, následne je určitá časť týchto fotónov zaznamenaná aj na snímači. Z výpočtu rozdielu, kedy sa vyslal svetelný impulz a kedy dorazili fotóny na pixely snímača sa dá potom zistiť, kde sa skrytý objekt nachádza. Počítať sa dá navyše aj so spôsobom ako sa svetlo od objektov odráža a podľa unikátnej signatúry aj určiť, o čo presne ide. „Človek alebo pes alebo auto majú jedinečnú signatúru, ktorú dokáže naša kamera rozoznať.“ Vysvetlil vedúci projektu Jonathan Leach.

Tvorcovia vidia hlavné oblasti využitia v medicíne, kde by mohla ich kamera slúžiť ako endoskop novej generácie. Nasadiť by sa dala aj pri záchranárskych akciách, keď sa pomocou nej budú hľadať ľudia uväznení v nedostupných budovách.

Zdroj: Golem.de

Komentáre (2)
Hrochy
Nieco podobne, ale zas uplne ine :): https://www.youtube.com/watch?v=EtsXgODHMWk
passco
Budeme môcť zachytiť UFO letiace okolo zeme cez hyperpohon :D
Pridať nový komentár
TOPlist