Po desaťročiach od letov Saturnov a Energie má svet opäť superťažký raketový nosič. A je o rád lacnejší než boli predchádzajúce superťažké nosiče. A nielen to, jeho let stojí asi štvrtinu toho čo predvčerom stál let na nízku orbitu najvýkonnejším ťažkým nosičom na svete raketou Delta IV Heavy, čo pre kilogram dáva asi osminovú cenu. Zoznámme sa s letom prevereným Falconom Heavy spoločnosti SpaceX.
Falcon Heavy dokáže na nízku orbitu Zeme vyniesť 63800 kilogramový náklad. Ako boostery, tak aj centrálny prvý stupeň sú znovupoužiteľné. Jeho let stojí približne 90 miliónov dolárov a cena bude s rastúcou znovupoužiteľnosťou pravdepodobne ešte klesať.
Elon Musk inauguračným letom Falconu Heavy opäť potvrdil, že vie meniť paradigmy v oblastiach kde každý hovorí že to nejde. Ostatným vesmírnym agentúram, ktoré predávajú lety do vesmíru začalo ťažké obdobie, prišiel čas znovupoužiteľných nosičov. Trh s dopravou na orbitu Zeme sa v posledných rokoch radikálne menil. Podiel SpaceX narástol a pokrýva väčšinu koláča. Tradiční účastníci trhu to videli, ale včera mohli ešte dúfať, že im v prípade neoptimálneho výsledku letu Falconu Heavy ostane dlhší čas na prispôsobenie sa. Ale nestalo sa, budíček na zobudenie sa im zazvonil ešte silnejšie. Na druhej strane, SpaceX im ukazuje cestu, za ktorou sú dvere k revolúcii nie k stagnácii, ktorou trpel vesmírny priemysel v posledných rokoch.
Včerajší let Falconu Heavy bol spektakulárnym divadlom. Moment pristávania dvoch boosterov na Floridských pristávacích zónach, spolu, simultánne a s hladkým pristátim by zapadol do najlepších filmov Spielberga či Ridleyho Scotta. Červená Tesla Roadster je na ceste k pásu asteroidov, s ňou aj uterák ako odvolávka na Stopárovho sprievodcu Galaxiou. Douglas Adams by bol s včerajšim scenárom veľmi spokojný.
Na pc.sk sme sledovali príbeh SpaceX od prvého letu, od štartu Falconu 1 v roku 2009 a stálo to za to :)
Vychutnajte si záznam včerajšieho štartu v nasledujúcom videu.
Pohľad z Tesla Roadsteru naživo:
Trajektória Tesly v Slnečnej sústave:
Third burn successful. Exceeded Mars orbit and kept going to the Asteroid Belt. pic.twitter.com/bKhRN73WHF
— Elon Musk (@elonmusk) February 7, 2018
Vcerajší, utorokový priamy prenos zo štartu
Aktualizácia, utorok 22:50
Falcon Heavy úspešne odštartoval. Oba boostery vzorovo pristáli a Tesla Roadster je na ceste do hlbokého vesmíru :)
View from SpaceX Launch Control. Apparently, there is a car in orbit around Earth. pic.twitter.com/QljN2VnL1O
— Elon Musk (@elonmusk) February 6, 2018
Third burn successful. Exceeded Mars orbit and kept going to the Asteroid Belt. pic.twitter.com/bKhRN73WHF
— Elon Musk (@elonmusk) February 7, 2018
Článok z utorka 6.2.2018: Priamy prenos: Sledujte prvý štart novej najvýkonnejšej rakety na svete
Dnes sme sa dočkali prvého štartu Falconu Heavy. Sledujte ho s nami v priamom prenose.
Aktuálne je čas štartu naplánovaný na 21:05 21:45 stredoeurópskeho času.
Priamy prenos už beží a nájdete ho ako youtube streamované video nižšie v tomto článku.
Falcon Heavy je nosič odvodený z Falconu 9. Je poháňaný 27 motormi Merlin 1D, čo mu dáva výkon s ktorým viac než dvojnásobne prekonáva najvýkonnejší súčasný nosič Delta IV Heavy. Európsku Ariane V prekonáva viac než trojnásobne. Pokiaľ Delta IV Heavy dokáže na nízku orbitu (na ktorej lieta napríklad Medzinárodná vesmírna stanica ISS) vyniesť 28790 kg nákladu, Ariane V 21000 kg nákladu, tak Falcon Heavy vynesie na nízku orbitu náklad až 63800 kg. K Marsu dokáže FH poslať skoro 17 tonový náklad a k Plutu tri a pol tonový,
Inauguračné lety nových nosičov zvyknú niesť len skúšobnú záťaž, atrapu, ktorá svojimi rozmermi a hmotnosťou simuluje skutočný náklad. Falcon Heavy je v tomto poplatný tradícii SpaceX, robiť veci inak. Falcon Heavy má v svojom nákladovom priestore elektromobil Tesla Roadster. Ten nosič vypustí do vesmíru na orbitu okolo Slnka. Tesla bude obiehať Slnko v podobnej vzdialenosti ako Mars :)
Navyše, prvý stupeň Falconu Heavy je rovnako ako u Falconu 9 plne znovupoužiteľný. Rovnako sú znovupoužiteľné aj jeho dva bočné boostery. Ak dnešný štart nebude preložený a ak pôjde všetko dobre tak uvidíme pristávanie troch rakiet, centrálneho prvého stupňa a dvoch bočných boosterov. To je pohľad, aký história kozmonautiky ešte nezažila. Určite si ho nenechajte ujsť ;)
Falcon Heavy dnes štartuje z Kennedyho vesmírneho strediska, z rampy LC-39A. Štartovací komplex bol pôvodne postavená pre Mesačný Saturn V, potom slúžil pre štarty raketoplánov a teraz ho má v 20 ročnom prenájme SpaceX. Dnešok zavŕši očakávania FH, ktorý Elon Musk po prvý krát spomenul v roku 2005.
Priamy prenos:
Animácia zobrazujúca štart:
Letový profil:
martin12
redakcia
martin12
Pavol Bobik
Merlin
Samueljhj
jrpasmo
Nor8
Michal1111
Samueljhj
Robo7
Katarína
havko
havko
Samueljhj
fantomaas
SpQx
redakcia
SpQx
mikkael
besedick