Superpočítač postavený zo 64 Raspberry Pi a Lega

, Autor: Peter Vavro

Tím z Univerzity v Southamptone postavil superpočítač zo 64 Raspberry Pi vývojových kitov, pomáhal aj 6-ročný syn s Legom.

Na univerzite v meste Southampton postavil tím študentov pod vedením profesora Simona Coxa superpočítač za celkové náklady iba 3000€. Základným stavebným prvkom bolo 64 malých "počítačov" v podobe vývojového kit-u s ARM procesorom - Raspberry Pi. Tieto boli navzájom pospájané cez Ethernet rozhranie a prepínače, celkový odber zariadenia si vystačí iba s jedinou zásuvkou schopnou dodať 13 Ampérov prúdu.

Iridis Pi, nazvaný podľa miestneho superpočítača, má popri 64-procesoroch dohromady 1TB pamäte. Zabezpečuje ich 64 SD pamäťových kariet o kapacite 16GB. Prvou úlohou, ktorú superpočítač dostal, bolo počítanie desatinných miest čísla . O paralelizáciu sa postaral Message Passing Interface (MPI), konkrétnejšie sftvér Mpich2. Ako operačný systém bol na každom Raspberry Pi nainsštalovaná špeciálne upravená distribúcia Debian Linuxu - Raspbian.


Profesor Simon Cox a jeho 6-ročný syn James, ktorý postavil pre superpočítač rack z Lego stavebnice

Samotný rack a fyzické spojenie bolo realizované stavebnicou Lego. O dizajn a konštrukciu sa postaral 6-ročný syn James Cox, syn vedúceho profesora.

Tento projekt by mal podľa Simona Coxa predovšetkým inšpirovať študentov. 64-jadrový Iridis Pi vidí ako štartovací bod pre nízkonákladový supercomputing pre spracovanie náročných výpočtových úloh.

Tím profesora a siedmich študentov zverejnil detailný popis stavby na univerzitných stránkach.

Raspberry Pi je lacný Linuxový počítač vytvorený za účelom naučiť deti programovať. Pozostáva zo základnej dosky o veľkosti kreditnej karty, na ktorej je 700MHz ARM11 procesor a Broadcom VideoCore IV grafický čip, schopný spracovať 1080p video. Operačná pamäť má kapacitu 256MiB, ako dátové úložisko slúži SD pamäťová karta. Raspberry Pi stojí okolo 30€, lepšie vybavený model B prináša napríklad Ethernet sieť.

 

 

Kľúčové slová
Rasberry Pi
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

to lego tam bolo asi najdrahsie

prečo nikde nie je spomenuté, aký to má výpočtový výkon?

nemyslím v porovnaní s tými superpočítačmi v NASA alebo vo vedeckých inštitúciach, ale celkom by ma zaujímalo, ako obstojí takýto Raspberry Pi SuperComputer voči trebárs takému Intelu Core i7-2700K. :-)

alebo aspoň koľko to má GFlops?

Dobrý nápad a vtipné prevedenie .
Avsak suma 3000€ je bez riadneho 64+ portoveho switchu :)
Ten výkon by ma zaujímal ale od i7-2700K bude isto vyšší , ináč by to nestavali .
Vedia čo robia .

Pre porovnanie i7-2600K pri 4,5Ghz mal 100+Gflops
Odhadovaný výkon 64 Rasp. Pi je cca 1,5 Tflops (neoverené)
ALE sa jedná o rozličné architektúry .
(taketo info som našiel za par min cez google , nemusia byť presné)

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist