Superpočítač postavený zo 64 Raspberry Pi a Lega

, Autor: Gudas

Tím z Univerzity v Southamptone postavil superpočítač zo 64 Raspberry Pi vývojových kitov, pomáhal aj 6-ročný syn s Legom.

Na univerzite v meste Southampton postavil tím študentov pod vedením profesora Simona Coxa superpočítač za celkové náklady iba 3000€. Základným stavebným prvkom bolo 64 malých "počítačov" v podobe vývojového kit-u s ARM procesorom - Raspberry Pi. Tieto boli navzájom pospájané cez Ethernet rozhranie a prepínače, celkový odber zariadenia si vystačí iba s jedinou zásuvkou schopnou dodať 13 Ampérov prúdu.

Iridis Pi, nazvaný podľa miestneho superpočítača, má popri 64-procesoroch dohromady 1TB pamäte. Zabezpečuje ich 64 SD pamäťových kariet o kapacite 16GB. Prvou úlohou, ktorú superpočítač dostal, bolo počítanie desatinných miest čísla . O paralelizáciu sa postaral Message Passing Interface (MPI), konkrétnejšie sftvér Mpich2. Ako operačný systém bol na každom Raspberry Pi nainsštalovaná špeciálne upravená distribúcia Debian Linuxu - Raspbian.


Profesor Simon Cox a jeho 6-ročný syn James, ktorý postavil pre superpočítač rack z Lego stavebnice

Samotný rack a fyzické spojenie bolo realizované stavebnicou Lego. O dizajn a konštrukciu sa postaral 6-ročný syn James Cox, syn vedúceho profesora.

Tento projekt by mal podľa Simona Coxa predovšetkým inšpirovať študentov. 64-jadrový Iridis Pi vidí ako štartovací bod pre nízkonákladový supercomputing pre spracovanie náročných výpočtových úloh.

Tím profesora a siedmich študentov zverejnil detailný popis stavby na univerzitných stránkach.

Raspberry Pi je lacný Linuxový počítač vytvorený za účelom naučiť deti programovať. Pozostáva zo základnej dosky o veľkosti kreditnej karty, na ktorej je 700MHz ARM11 procesor a Broadcom VideoCore IV grafický čip, schopný spracovať 1080p video. Operačná pamäť má kapacitu 256MiB, ako dátové úložisko slúži SD pamäťová karta. Raspberry Pi stojí okolo 30€, lepšie vybavený model B prináša napríklad Ethernet sieť.

 

 

Kľúčové slová
Rasberry Pi
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist