Nový výskum odhaľuje, že ľudia ktorí hrajú hry dlhé hodiny denne majú zvýšenú náchylnosť na skreslené vnímanie reality.
Hráči videohier hrajúci po dlhé hodiny sú náchylní na halucinácie a môžu mať často pred očami skreslený obraz reality, tvrdí nová štúdia.
Tá sa zakladá na odpovediach takmer päťsto respondentov z internetových diskusných fór. Vykonal ju tím medzinárodného výskumu hrania na Nottingham Trent University.
Podľa výsledkov prieskumu medzi hráčmi videohier sa u mnohých z nich objavovali prípady, kedy po dlhodobejšom hraní videli rôzne farebné obrazy, tiež tzv. head-up displeje (informačné prvky prítomné napr. u FPS akčných hrách po stranách zorného poľa) alebo „duchov“. Medzi iné zaznamenané halucinačné príznaky patrili napríklad aj počutie hudby z hier alebo premietanie videosekvencií na viečkach pri zavretých očiach.
Výskumníci dodávajú, že dlhodobé pozeranie na vizuálne podnety môžu skutočne vyvolať obrazy „duchov“, ktoré sú niekedy pre ľudí nepríjemné. V extrémnych prípadoch môžu tieto spôsobiť u hráčov iracionálne konanie, impulzívne správanie ako aj vyvolávať otázky nad vlastným duševným zdravím. Na druhej strane niektorí hráči sa vyjadrili, že tieto predstavy považujú za zábavné a ich aj zámerne vyvolávajú.
Psychologička Angelica Ortiz de Gortari, ktorá výskum viedla, však dodáva, že niektorí hráči môžu hrať videohry intenzívne aj bez prejavenia týchto príznakov. Všetko údajne záleží od citlivosti každej osobnosti. „V určitých okolnostiach to môže byť nebezpečné. To je dôvod prečo je dôležité si robiť prestávky a aj dôvod prečo musíme robiť ďalšie výskumy.“
Zažili ste už niekedy po dlhých herných seansách podobné „halucinácie“? Vybavujú sa vám počas dňa obrazy z práve hranej hry? Vyjadrite sa v diskusií pod článkom...
Zdroj: Telegraph
m2fizy
passco