Štart druhej fázy misie ExoMars sa posúva na rok 2020

, Autor: kupcik
 
Európska vesmírna agentúra (ESA) a ruská vesmírna agentúra (Roskosmos) dospeli k vzájomnej dohode, a odložili štart druhého štádia misie ExoMars na rok 2020.

Prvé štádium projektu odštartovalo v plánovanom termíne, a 14. marca opustila prvá kozmická sonda projektu ExoMars kozmodróm Bajkonur v Kazachstane. Táto sonda by mala k Marsu doraziť približne v októbri tohto roku a následne začne analyzovať životné prostredie červenej planéty, a hľadať vzácne plyny v jej atmosfére.
 
 
Už dnes je však jasné, že druhé štádium sa oneskorí o dva roky, oproti plánovanému zahájeniu v roku 2018. Cieľom druhej časti misie je dopraviť na Mars prieskumné robotické vozidlo (rover), ktoré bude schopné vŕtať do hĺbky 2 metre pod povrchom, kde by malo hľadať stopy života na planéte.
 
Hlavným dôvodom na posunutie termínu boli komplikácie, ktoré nastávajú na strane priemyselných dodávateľov. Inžinieri v ESA majú problémy s dodávkami komponentov, ktoré potrebujú na zostrojenie všetkých častí druhej fázy misie. Naopak ruskí inžinieri si lámu hlavu, ako vhodne navrhnúť pristávací mechanizmus robotického vozidla.
 
Vzhľadom na tieto komplikácie sa obe strany dohodli, že najlepším postupom bude odložiť štart misie na rok 2020. Projekt ExoMars sa už od svojho vzniku borí s niekoľkými problémami, ktorých spoločný menovateľ je nedostatočný rozpočet.
 
Zdroj: engadget
 
Kľúčové slová
Európska vesmírna agentúra, ExoMars, Mars, vesmír
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist