Solárny panel s efektivitou 44,4%

Doposiaľ najefektívnejší solárny panel prichádza od spoločnosti Sharp.

Japonská firma dokázala "vyhnať" efektívnosť solárnych panelov na 44,4%. Je to viac, ako dvojnásobok účinnosti solárnych panelov dostupných v súčasnosti na trhu. Na zvýšenie efektivity bol použitý systém šošoviek, koncetrujúci slnečné svetlo na viacvrstvové solárne články.

 


Viacvrstvové solárne články sú zložené z foto absorpčných vrstiev ako sú indium a gálium. Na spodnom obrázku môžte vidieť, ako šošovkový koncetrátor smeruje slnečné svetlo na foto absorpčnú vrstvu s rozmermi 4 x 4 mm. Viacvrstvové solárne články obvykle ponúkajú vysokú účinnosť, ak sa skladajú z viacerých prvkov, ako sú indium a gálium. Sharp používa patentovanú technológiu trojvrstvových solárnych článkov, ponúkajúcu efektívnejšiu konverziu slnečného svetla na elektrinu.

 


Najspodnejšie vrtva je zložená z troch prvkov - indium, gálium a arzén. Stredná z gália a arzénu. Vrchná z india, gália a fosfidu (zlúčeniny fosforu s menej elektronegatívnym prvkom). Práve vďaka vysokej účinnosti boli tieto články využívane primárne vo vesmírnych satelitoch. Kedy sa dočkáme aspoň takto efektívnych solárnych panelov na bežnom trhu, nie je známe.

Zdroj: sharp-world.com

Komentáre (3)
Shatterhand
Nuž ja by som nepovedal, že patentované "trojvrstvové" solárne články, ale "troj-prechodové", junction je prechod a vrstiev je tam viac ako 3.
snap
skor by som to prelozil ako troj-spoj ale v zasade je to jedno. sharp skutočne používa trojvrstvovú technológiu. "Triple Layer Solar Cell"...triple junction compound solar cell that uses three photo absorption layers made from elements like indium and gallium.
Shatterhand
To je síce pekné že ty by si použil slovo spoj, lenže to možno tak z pohľadu že sa tomu nerozumieš :) Spomína sa niekde v slovcenčine PN spoj? Nie, len PN prechod. Takže článok má tak 3 aktívne svetlocitlivé vrstvy a PN prechody. Spoj je akurát tak studený...
Pridať nový komentár
TOPlist