Zem bude mať na obežnej dráhe novú družicu, ktorá umožní fotografovať jej povrch prevratným spôsobom.
Na palube satelitu Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) má svoje miesto aj fotoaparát od Lockheed Martin, nazvaný EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). National Oceanic and Atmosphere Association (NOAA) a NASA tento satelit plánujú využiť na zozbieranie atmosférických dát.
No nie je to jediná funkcia, ktorou disponuje. V jeho schopnostiach bude možnosť odfotografovať celú Slnkom osvetlenú stranu Zeme naraz. Prvýkrát sa taká šanca naskytla misii Galileo a Apollo, ale pre satelit na orbite to bude premiéra, pretože doteraz bola Zem fotografovaná viacerými satelitmi a po úsekoch.
EPIC začne fotografovať až v momente dosiahnutia bodu L1 (Lagrangovho bodu) na orbite Zeme, čo by malo trvať ešte tri mesiace.
Ako vlastne EPIC vyzerá? Je to 11,8 palcový teleskop s 2K CCD (charge coupled device), ktoré bude merať UV spektrum na rozlíšenie až 15,5 na 21,7 míľ. Umožní presnejšie odpovede na rýchlosť slnečného vetra jeho hustoty a teploty pomocou merania aerospórov, ozónu či dokonca sopečného popola. To umožní nástroj na merania v 10-tich vlnových dĺžkach.
Keď bude EPIC v prevádzke na orbite, pošle snímky osvetlenej strany Zeme každých 110 minút v 10 vlnových dĺžkach, ktoré môžeme vidieť. Pre porovnanie, družice na nízkej orbite doteraz posielali dáta každých 16 dní.
Misia DSCOVR začala 11. februára z Cape Canaveral na Floride a vedci dúfajú, že sa EPIC podarí vyhotoviť a doručiť 10 000 fotiek za najbližšie dva roky. Celý tento projekt je za spolupráce NOAA, NASA a U.S. Air Force.
O tri mesiace možno budeme prvýkrát v tomto desaťročí, od misie Apollo, vidieť našu Zem v ucelenej fotografii.
Zdroj: extremetech.com, wikipedia
sdfajfpao
adam102
Ondro1
adam102
passco
sdfajfpao
adam102
Jan2324
sdfajfpao
Fail
Fail