Vedci vyvinuli softvér budúcnosti, ktorý dokáže sám bojovať proti malvéru.
Na svete je nový inteligentný softvér vyvinutý na University of Utah. Dokáže sa sám brániť voči rôznemu malvéru, mazať ho a chrániť systémy v reálnom čase. Advanced Adaptive Aplication (A3) je softvérová sada vytvorená v spolupráci s dodávateľom americkej obrany spločnosťou Raytheon BBN. Softvér bol vyvíjaný štyri roky. Na financovaní sa podieľala DARPA. A3 je vybavený systémom niekoľkých ladiacich aplikácií, spolupracujúcich na monitorovaní virtuálnych systémov proti neobvyklému správaniu.
Namiesto toho aby skenoval systém pomocou vopred známej databázy kódov nebezpečných aplikácií, využíva heuristiku. Akonáhle rozpozná škodlivý kód, pozastaví strom procesu, opraví škody, odstráni ho zo systému, zapamätá si kód a pri opätovnom pokuse totožného kódu o vniknutie do systému ho okamžite zastaví.
A3 bol vyvinutý pre vojenské účely na podporu kybernetickej bezpečnosti pre kritické systémy, no užitočný môže byť aj na komerčných weboch a cloude. Pri vniknutí nebezpečného kódu do systému ho A3 vie detekovať a zneškodniť do niekoľkých minút. Na testovanie bol použitý Shellshock známy aj ako Bash Bug. A3 ho detekoval a zneškodnil do štyroch minút. Podobne sa A3 správal aj pri testovaní ďalších šiestich vzoriek malvéru.
A3 je open source a výskumníci by chceli rozšíriť jeho použiteľnosť na cloudové systémy aj počítače koncových zákazníkov. Kedy sa tak stane nie je známe.
Zdroj: theinquirer.net
Pridať nový komentár