Samočistiaca toaleta od Boeingu zabije 99,99% baktérií

, Autor: kupcik
 
Spoločnosť Boeing nedávno najala niekoľko inžinierov a dizajnérov za účelom vytvorenia samočistiacej toalety do lietadiel. Výsledkom je záchod, do ktorého sa nebudú báť vkročiť ani ľudia s chorobným strachom z baktérií.

Práve pre takýchto ľudí sa stáva dlhé cestovanie nočnou morou. Teraz pre nich zasvietilo svetielko nádeje, a nie je to len tak obyčajné svetielko. Samočistiaca toaleta sa totižto čistí po každom jednom použití pomocou takzvaného „ďalekého“ UV žiarenia, ktoré má vlnovú dĺžku 122 – 200 nm. Takéto žiarenie dokáže účinne zabiť až 99,99% baktérií a navyše pomáha udržiavať sviežu vôňu v priestore.
 
 
Ďaleké UV žiarenie je škodlivé len pre mikróby, preto netreba mať pri použití strach o vlastné zdravie. Navyše toaleta sa spustí do čistiaceho režimu len v prípade, že sa v nej nikto nenachádza. Akonáhle sa po použití zatvoria dvere, spustí sa UV žiarenie, ktoré zabije takmer všetky baktérie nachádzajúce sa v priestore. Dokonca aj záchodová doska sa automaticky zdvihne, aby mohlo byť čistenie čo najviac účinné. Celý proces čistenia netrvá viac ako 3 sekundy.
 
Najviac baktérií sa na človeka z priestoru toalety dostane pri dotyku kohútika, dosky či splachovača. Inžinieri mysleli aj na tento problém a na toalete sa väčšiny vecí používateľ nebude musieť dotknúť. Kohútiky, dávkovače mydla, sušiče rúk alebo kryt odpadkového koša – to všetko má vlastný senzor, pred ktorým stačí zamávať rukami a o problém je postarané. Navyše samočistiaca toaleta by mohla leteckým spoločnostiam výrazne ušetriť náklady na údržbu.
 
Ľudia, ktorí trpia fóbiou z baktérií môžu mať o jeden dôvod viac na radosť. Avšak baktériám sa aj tak nevyhnú, keďže podľa testov vykonaných v minulom roku, najviac znečisteným miestom v lietadle naďalej zostáva stolček pred sedadlami.
 
Zdroj: engadget
 
Kľúčové slová
Boeing, lietadlá, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

"Ďaleké UV žiarenie je škodlivé len pre mikróby, preto netreba mať pri použití strach o vlastné zdravie."
To si robite asi srandu... podobne zariadenia ktore sa pouzivaju v zahranici na dezinfekciu nemocnicnych priestorov vycistia priestor s podobnou uspesnostou akurat im to trva 15min a nikto sa nesmie nachadzat v tych priestoroch ani na moment... inak moze mat vazne popaleniny koze.
To nie je zaciatok uv pasma (ktore je neskodne a clovek sa pekne opali UVA) uz napriklad UVB moze sposobit u cloveka rakovinu koze vid Australia.

Poslať nový komentár

TOPlist