Samo-rastúci solárny panel z Petriho misky

Inšipirácia z prírody vyústila do veľkého objavu. Spontánne rastúce molekuly, spájajúce sa do štruktúry, schopnej premeniť svetlo na elektrinu.
Keď dochádzajú nápady, príroda má vždy čo ponúknuť. Výskumníci z MIT, vytvorili syntetický proces, imitujúci fotosyntézu. Niektoré molekuly reagujú na svetlo, tým, že uvoľňujú elektróny. Trik bol v objave substancie, ktorá sa k nim prilepí v zhodnej štruktúre. A presne to robia fosfolipidy, ktoré sa taktiež dokážu pripojiť aj na nanotrúbky vedúce elektrický prúd.

Samo-rastúci solárny panel

S nanotrúbkami držiacimi fosfolipidy v stálej štruktúre sú všetky fotoreaktívne molekuly naraz vystavené svetlu. Nanotrúbky sú doslova ako elektrický vodič, zhromažďujúci výsledný elektrický prúd. Nemenej zaujímavé je, že solárny panel môže byť rozobratý a znova poskladaný pridaním chemikálií. Jednoduchým nastriekaním aditíva sa komponenty rozdelia. Odobraním aditíva sa začnú komponenty samé spájať.

Po pokusoch rozobratia a spájania, nezaznamenali výskumníci žiaden pokles efektivity. Doposiaľ dosiahnuté výsledky dávajú veľmi dobré vyhliadky do budúcna. Solárne panely časom strácajú na efektivite. Nová technológia, by mohla tento problém vyriešiť. Inšpirácia bola neustále na dosah - boli ňou rastliny.

Zdroj: dvice.com

Komentáre (1)
DudoHell
Super! Uz v roku 2184 by sme sa mohli dockat realnych produktov...
Pridať nový komentár
TOPlist