Revolučné zmeny u AMD: chystá sa nové x86 jadro a ARM procesory

AMD chce na budúci rok začať vyrábať tradičné x86 a tiež ARM procesory, ktoré budú pasovať do jednej základnej dosky.

Spoločnosť AMD pri jednej z mála príležitostí kedy odhaľuje svoje plány do budúcnosti naznačila, že v najbližších rokoch sa procesory ARM architektúry stanú rovnocennými s tými, ktoré vyrába firma dnes.

Že AMD plánuje vyrábať ARM čipy je známe už dávnejšie, až teraz sa však dozvedáme, že to bude veľmi rozsiahla záležitosť. Už na budúci rok sa objaví nová platforma Skybridge, ktorá prinesie pinovo kompatibilné (rozumej – do jedného socketu/základnej dosky) x86 a ARM procesory. Na x86 strane sa bude jednať o upravené nízkopríkonové jadrá Puma+, pre ARM čipy si AMD vypožičia 64-bitové jadrá Cortex A57.

Vo výsledku sa síce nedočkáme bežných základných dosiek s možnosťou výberu tradičného alebo ARM procesora, ale výrobcovia rôznych integrovaných zariadení a embedded počítačov dostanú viac možností pri stavbe produktov. S použitím jednej základnej dosky bude možné kombinovať jeden alebo druhý typ architektúry. Najbližšie k nám, bežným spotrebiteľom, sa zrejme dostanú rôzne tablety a malé notebooky.

V oboch prípadoch budú mať procesory k dispozícii aj grafickú časť založenú na architektúre GCN (Graphics Core Next) a podporu HSA, teda akejsi abstrakčnej vrstvy sprístupňujúcej výpočtový výkon procesorovej aj grafickej časti zároveň. Čipy sa budú vyrábať 20nm výrobným procesom.

O pár mesiacov neskôr, v roku 2016, by sa však mali od AMD objaviť ešte zaujímavejšie novinky. Firma má totiž pracovať nie na jednom, ale až dvoch od základu nových dizajnoch procesorových jadier.

Jedným bude nástupca dnešného Bulldozer jadra, teda x86 procesory so zameraním na high-end a vysoký výpočtový výkon. Tým druhým má byť celkom nové ARM jadro vlastnej výroby, dizajnované na základe licencie architektúry inštrukčnej sady ARMv8. Tieto jadrá dostali názov K12, no zrejme sa takto budú označovať aj ich x86 súrodenci.

Že nimi nové x86 a ARM procesory skutočne budú naznačuje aj fakt, že tieto nielen že budú mať spoločný socket, ale dokonca zdieľané aj celé časti jadra. AMD by tak malo vyrábať už o dva roky procesory napríklad s rovnakou časťou L3 cache, vstupno-výstupnými obvodmi jadra, ale s rozdielnymi procesorovými jadrami – schopnými spracovávať buď x86 alebo ARM inštrukcie. Napriek tomu že je ešte skoro hovoriť o porovnaní výkonu, u odbornej verejnosti sa objavujú diskusie o porovnateľnom či dokonca rovnakom alebo vyššom výkone ARM modelov v porovnaní s ich x86 náprotivkami. AMD tak bude v roku 2016 zrejme prvým výrobcom procesorov, ktorý prinesie vysokovýkonné ARM jadrá.

Zdroj: Techreport, TheRegister, VR-Zone

Komentáre (6)
spencer
no hádam sa AMd začne opäť akotak dariť nerád by som aby intel ovládol komplet celý trh s procesormi a zavalil nekresťanské ceny vždy je dobre keĎ sú konkurenti hlavne pre nás spotrebitgeľov ;)
netpeter77
Mám taký pocit, že to tu už raz v trochu menšom bolo. Intel si kedysi nevedel prestaviť jeden procesor s 32bit aj 64bit inštrukciami... No a prišiel Athlon 64... AMD želám úspech. Intel už fakt nevie čo od radosti s cenami. problém je v tom, že AMD sa musí vyhnúť ďalšiemu Bulldozeru... Ináč ho to potopí.
m2fizy
No a nieje to skor tak, ze AMD chysta "fuziu" APU a ARM ? niekedy v buducnosti ... mam taky pocit ze som to niekde aj takto interpretovane cital ... a teda ze pojde po vzoru nV a ich tegry ... a teda ze budu v jednom APU (resp, bude novy nazov) APU ako take vedla ARM jadra ako takeho ... a teda x86 "jadra" budu na hruby vykon, ARM jadra zas koli uspore (no stale dostatecny vykon) no a samozrejme este aj CGN "jadro" ... ako iGPU.
Gudas
Nie. Tu sa jedná o dva produkty.
m2fizy
takze bude x86 a ARM ? verzie teda ? ... to potom nechapem naco do toho vobec idu ... ta "fuzia" ktoru som spominal ja by mi davala omnoho vacsi zmysel. vid : "Nová roadmap AMD se týká nejbližší budoucnosti i střednědobého výhledu. Dle svých slov chce AMD vytěžit to nejlepší ze světů procesorů x86 a ARM a stvořit jeden ekosystém Ambidextrous Computing."
Gudas
"Ekosystém" neznamená jeden procesor! Tá "fúzia" ktorú ty spomínaš práveže veľký zmysel nedáva - dve rozličné ISA architektúry na jednom čipe? Ako? Načo?
Pridať nový komentár
TOPlist