Raketoplán X-37B sa vrátil z vesmíru po 718 dňoch

, Autor: Pavol Bobik

Bezpilotný mini raketoplán Amerického letectva sa včera, po 718 dňoch, vrátil z vesmíru a po prvý krát pristál na Floride.

Americká armáda má dva mini raketoplány X-37B a používa ich opakovane. Včerajším pristátim X-37B vytvoril nový rekord v dĺžke pobytu raketoplánov na orbite. Pri prvom lete v roku 2010 mini raketoplán X-37B strávil na orbite 224 dní. Druhý mini raketoplán pri svojom prvom lete, ktorý štartoval v roku 2011, si pripísal na svoj účet 469 dní trvajúci let. Tretí let, pri ktorom sa prvý mini raketoplán pozrel do vesmíru po druhý krát trval 675 dní. Celkovo štvrtý let, druhý let druhého mini-raketoplánu, ktorý skončil včera dosiahol nový rekord 718 dní. Dohromady oba raketoplány X-37B strávili pri svojich doterajších štyroch letoch vo vesmíre 2086 dní. Pilotovaný raketoplán Space Shuttle strávil na orbite pri jednom lete najviac 18 dní.

Predchádzajúce tri lety pristávali na západnom pobreží v Kalifornii na Vandenbergovej leteckej základní. Včerajšie pristátie po prvý raz prebehlo na Floride, na pristávacej dráhe Kennedyho vesmírneho strediska, na ktorom predtým pristávali raketoplány Space Shuttle.

Manažér programu X-37B podplukovník Ron Fehlen podľa spaceflightnow.com po lete povedal "Sme mimoriadne spokojní s výkonom raketoplánu a vzrušení z dát, ktoré zhromaždil pre podporu vedeckých a vesmírnych komunít. Sme veľmi hrdí na nadšenie a tvrdú prácu celého tímu".

 

Kľúčové slová
X-37B
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Raketoplán X-37B sa vrátil z vesmíru po 718 dňoch

spioni budu mat co robit za 718 ofotili co sa dalo

Poslať nový komentár

TOPlist