Qualcomm na MWC predstavil viacero noviniek - poďme si ich zhrnúť

Qualcomm oznámil na MWC viacero noviniek. Nechýbalo ohlásenie Snapdragon 820, Cat 11 LTE či Sense ID. Poďme sa na ne pozrieť postupne.

Qualcomm sa spolu s Ericssonom chystajú demonštrovať LTE kategórie 11 v praxi. LTE Cat 11 povýšilo rýchlosť sťahovania až na 600Mbps vďaka kombinácií 3x20MHz a použitia QAM256.

Category

Max Download

Max Upload

Category 6

300Mbps

50Mbps

Category 7

300Mbps

100Mbps

Category 9

450Mbps

50Mbps

Category 10

450Mbps

100Mbps

Category 11

600Mbps

100Mbps

Hoci Qualcomm zatiaľ neohlásil modem s podporou Cat11, ten sa dá ale očakávať v blízkej dobe. X12 LTE modem od Qualcommu podporuje maximálne LTE Cat 10. Dodávame, že väčšina smartfónov podporuje iba Cat úrovne 4,5 alebo 9 (S810).

Okrem toho Qualcomm bude demonštrovať schopnosť používať LTE na dvoch SIM kartách. Hardvér by mal vedieť režim standby pre obe zariadenia v rovnakom čase, nehovorí ale nič o tom, či bude možné používať dve aktívne LTE naraz, prípadne, či sa plánuje používať vektoring (vectoring) tak ako v prípade krútených dvojliniek (VDSL2 vectoring). V skratke to znamená akúsi koordináciu signálov za účelom redukcie hladiny presluchov a tým pádom zvyšovania rýchlostí. Z minulosti ale vieme, že sa testoval vectoring LTE + VDSL. Na záver Qualcomm ako ďalší v poradí (po Apple a Google) spomenul implementáciu LTE/Wi-Fi hovorov. Výhodou VoLTE je to, že dokáže plynulo prepínať medzi využitím mobilnej siete a Wi-Fi. VoLTE je vlastne VoIP. Ako sme spomínali v dnešnej novinke, k dnešnému dňu technológiu reálne vo veľkom používa iba T-Mobile USA. Qualcomm ale technológiu vyzdvihuje predovšetkým preto, že bude možné uvoľňovať bunky a tým ovplyvniť aj agregáciu LTE.

Len teraz vychádzajú smartfóny založené na Snapdragon 810 a už tu máme nasledovníka – Snapdragon 820. Ten bude postavený na procese FinFET, pričom sa bude jednať buď o 16 nanometrovú technológiu TSMC alebo 14nm od Samsungu. Žiadanou novinkou bude konečne vlastné jadro – Kryo. To by malo byť postavené na architektúre ARMv8. Snapdragon tak na istú dobu opustí Cortexové jadrá. Nepoznáme podrobnosti, predpokladá sa ale upustenie od architektúry big.LITTLE. Je možné, že sa teda dočkáme plnohodnotného osem jadra. Prvé vzorky SoC budú dostupné až v polovici roka a prvé smartfóny osadené týmto SoC isto nie skôr ako v roku 2016.

Poslednou ohlásenou novinkou je Sense ID – čo predstavuje snímač odtlačkov prstov. O technológii sa veľa nevie, má byť ale odlišná od bežne zaužívaných štandardov. Anadtech tvrdí, že Sense ID využíva ultrazvuk, resp. ultrazvukové vlny s cieľom zmapovať papilárne línie na prstoch. Technológia má údajne fungovať cez sklo i zafír. Sense ID bude kompatibilný so všetkými súčasnými SoC (S400,600 a 800). Pravdepodobne sa bude využívať displej smartfónu.

Zdroj: Anadtech 1, 2, 3

Pridať nový komentár
TOPlist