Prvý chemický mikroprocesor vyrobili v Nemecku

Namiesto polovodičov je pre "chemický tranzistor" použitý špeciálny polymér.

Profesorovi Andreas Richter z Polovodičového a Mikrosystémového inštitútu Technickej Univerzity v Drážďanoch a jeho tímu sa podarilo vytvoriť vôbec prvý, čisto chemický mikroprocesor. Tento má na stavbu logických prvkov použitú namiesto polovodičov chemickú zlúčeninu, špeciálny polymér. Mikroprocesor teda nepracuje s informáciami v podobe elektrických impulzov a nábojov, ale v podobe koncentrácie chemických prvkov.

V mikrokanáloch je vložená tekutina, ktorá prenáša informácie. Samotná činnosť tranzistora teda neovláda tok elektrónov, ale tok materiálu. Veľkou výhodou oproti doterajším riešeniam je fakt, že nie je potrebné externé riadenie, procesor pracuje celkom nezávisle a poháňaný sú iba chemickou energiou.

Možnosti využitia takéhoto výpočtového prvku sú veľmi široké. Napriek tomu, že prototyp má veľkosť listu papiera o formáte A5, výskumníci už pracujú na miniatúrnych verziách, ktoré by mohli slúžiť ako samostatné laboratóriá. Príkladom praktického využitia je napríklad diagnostika v medicíne, kde by už z jednej kvapky telesnej tekutiny človeka bolo možné určiť aké choroby či ťažkosti má a určiť prvé protiopatrenia.

Komentáre (1)
m2fizy
Ak to "vyuzitie" bude naozaj realne a naozaj z jednej kvapky budu vediet ihned diagnostikovat choroby pacienta ... tak pekne len tak dalej. Len uz aby to tu bolo.
Pridať nový komentár
TOPlist