Procesory-samoukovia by mohli byť budúcnosťou výpočtovej sily

 
V snahe postaviť procesor, ktorý je omnoho efektívnejší, ako sú tie súčasné, je mozog prvá vec, na ktorú sa vedci pozerajú. Také by mali byť procesy budúcnosti - rýchle, efektívne a schopné učiť sa.

Vedci by veľmi radi rozumeli tomu, ako presne ľudský mozog pracuje. Toto poznanie by malo prínos nie len v medicíne, ale aj vo výpočtovej technike. Preto sa výskumníci snažia už dlhšie vytvoriť procesor, ktorý by sa čiastočne, ale realisticky správal ako mozog. Bol by schopný učiť sa nové veci v priebehu času. V nadchádzajúcom roku 2014 bude jednoduchšia verzia takéhoto čipu k dispozícii. To by mohla byť prvá lastovička na poli inteligentných procesorov.
 
Výhodou samo učiaceho sa procesora by tiež bolo, že programátori by nemuseli napísať stovky či tisícky riadkov kódu na to, aby naučili procesor vykonávať určité inštrukcie. Takýto procesor by bol súčasťou robota alebo inej mechanickej časti a postupne by sa sám učil.
 
 
Možnosť existencie takéhoto procesora ja však nie len úžasná, ale i trochu desivá. Čo ak sa procesor vymkne z pod kontroly a obráti svoju silu proti ľudom? Ide skôr o sci-fi scenár, no aj tak nie sú vody tohto odvetia ešte celkom zmapované.
 
Samouk procesor by mohol byť napríklad v robotovi. Tento robot by mohol byť vo firme, kde by prichádzal do styku s ľuďmi a učil sa od nich či bol dokonca schopný udržovať normálnu konverzáciu. Taktiež by sa mohol naučiť a dediť rozličné emócie tak ako my počas života. Iným scenárom je robot, ktorý pracuje pri montážnej linke. Tam by sa mohol rýchlo učiť zo svojich chýb a dokonca sa naučiť aj to, ako napraviť vzniknuté problémy.
 
Možno bude ľudstvu trvať ešte stovky rokov, kým vyrobí procesor dostatočne rýchly na to, aby napodobnil aspoň malú časť mozgu. Minulý rok IBM použilo superpočítač, ktorý napodobňoval 10% mozgu. Môže sa to zdať ako pôsobivá vec, čo aj nepochybne je, avšak treba spomenúť, že výpočty tento počítač robil 1500 krát pomalšie ako skutočný mozog. Navyše, superpočítač pri týchto akciách spotreboval elektrickej energie rádovo v megawattoch, zatiaľ čo ľudský mozog by spotreboval asi 20W.
 
Vývoj napreduje a tak je viac-menej iba otázkou času, kedy sa procesory-samoukovia stanu realitou.
 
 
Komentáre (1)
passco
Si predstavujem ako by som spustil PC a tam by bola ikonka research, kde by mi ukazalo časový internal do výuky požívania napr. Autocad novšej verzie :D
Pridať nový komentár
TOPlist