Procesor Intel 4004 oslavuje svoje 35. narodeniny

Keď sa rozhliadneme okolo seba, tak náš svet je plný mikroprocesorov. Ráno nás budí mikroprocesorom riadený budík, zapneme mikroprocesorom riadené rádio, mikroprocesorom riadená mikrovlnná rúra nám zohreje raňajky, mikroprocesorom riadený motor nás odvezie do školy či do práce, kde pracujeme na počítači, telefonujeme mobilným telefónom riadeným mikroprocesorom, atď. Kedy sa ale prvý mikroprocesor objavil?

Práve pred 35 rokmi to všetko začalo. Po dvoch rokoch vývoja, 15. novembra 1971 Intel verejne oznámil dostupnosť prvého uživateľsky programovatelného mikroprocesoru Intel® 4004 (viac info na http://www.intel.com/museum/archives/4004.htm), a tým spustil „novú éru integrovanej elektroniky“. Začala tak elektronická revolúcia, ktorá zmenila náš svet.

 

Odvtedy však uplynulo veľa času a svet sa skutočne zmenil. Priemysel informačných technológií se presúva do novej éry, kde výkon a efektívne využitie energie sú kľúčové vo všetkých trhových segmentoch a typoch zariadeniach. Význam výpočtového výkonu tak neustále rastie.

Intel prišiel v tomto roku s revolučnými technológiami hneď v niekolkých oblastiach. Dvojjadrové procesory už dnes ovládajú svet technológií. Procesory Intel® Core™ 2 Duo a Intel® Core™ 2 Extreme prinášajú až o 40 % vyšší výkon a viac než 40 % percent nižšiu spotrebu energie než doteraz najlepšie dostupné procesory. Najnovší softvér, výskumné projekty a najnáročnejšie počítačové hry si však žiadajú svoje – preto práve teraz prichádza Intel s prvými štvorjadrovými procesormi na svete určenými pre stolové počítače, Intel® Core™2 Extreme quad-core procesor.

Niekoľko zaujímavostí

  • Mikroprocesor Intel 4004 uvedený v roku 1971 bežal na 108 kilohertzoch (108 000 cyklov za sekundu).
  • Procesory Intel Core 2 Duo prekonávajú rychlosť 2 GHz (2 miliardy cyklov za sekundu). Pokial by sa rychlosť automobilov od roku 1971 zvýšila rovnakým tempom, prešli by ste autom trasu zo San Franciska do New Yorku za necelých desať sekúnd. (Predpokladame, že rýchlosť automobilov v roku 1971 bola 60 míľ/h a vzdialenosť zo San Franciska do New Yorku je 3 000 míľ).
  • Procesor Intel Core 2 Duo obsahuje neuveriteľných 291 miliónov tranzistorov. Pre predstavu – keby každý tranzistor v procesore bol zrnkom ryže, bolo by ich dosť, aby sa v kľude naobedovali v celej Žiline s jej 90 tisíc obyvateľmi.
  • Procesor Intel Core 2 Extreme quad-core obsahuje dokonca 582 miliónov tranzistorov! Pokiaľ by sme použili rovnaký príklad s ryžou, tak by sa naobedovali v celej Bratislave a ešte by aj zostalo.
  • Procesory Core 2 Duo pre notebooky sú tak úsporné, že laptopy spotrebujú v priemere za hodinu rovnaké množstvo energie, ako mikrovlnná rúra za 1 minútu.
  • Vnútorná štruktúra procesoru Intel Core 2 Duo s 65nm výrobnou technológiou je tak jemná, že rad zhruba 1 400 tranzistorových hradiel vedľa seba má dĺžku zodpovedajúcu priemeru ľudského vlasu.
     

 

Pridať nový komentár
TOPlist