Nové solárne články sú pre oko neviditeľné a zároveň majú pomerne vysokú účinnosť.
Výskumníci z Oxfordskej Univerzity vyvinuli transparentné solárne články v neutrálnej farbe, ktoré by mohli byť používané na oknách budov alebo v autách na výrobu elektrickej energie. Report publikovaný na stránke pubs.acs.org odhaľuje, ako výskumníci používajú veľmi tenkú vrstvu s minerálom Perovskit cez ktorú prejde svetlo. Perovskit je oxid titaničito-vápenatý (CaTiO3) používaný v keramických supravodičoch. Pomocou neho bolo možné vytvoriť solárne články s pomerne vysokou účinnosťou.
Tento tenký film je po skle rozptýlený ako ostrovčeky, ktoré sú natoľko malé, že ich oko nepostrehne a vidí cez sklo akoby tam nič nebolo. Ostrovčeky sú zároveň dostatočne hrubé na to, aby dokázali absorbovať väčšinu dopadajúceho svetla a transformovať svetlo na elektrickú energiu. "S použitím tejto vrstvy sme vyrobili tenkovrstvé solárne články s úctyhodnou efektivitou" - dodali výskumníci. Aká je efektivita sme sa nedozvedeli.
Výskumnici taktiež uviedli, že boli schopní jemne zafarbiť fotovoltaické vrstvy bez toho, aby znížili ich výkon. Nové solárne články by si po uvedení na trh našli pravdepodobne rýchle využitie napríklad vo veľkomestách s početnými výškovými sklenenými budovami, ale aj v automobilkách na napájanie menej náročných systémov auta.
Zdroj: computerworld.com
Pridať nový komentár