Prečo meškala nVidia Fermi?

Jen-Hsun Huang sa rozhovoril o príčinách tak nezvyčajne dlhého meškania poslednej generácie grafických čipov Fermi.

Na nedávno konanej GTC konferencii sa šéf firmy nVidia, Jen-Hsun Huang, vyjadril k otázke novinárov, čo stálo za tak dlhým meškaním Fermi grafických čipov. Tie boli ohlásené už v septembri roku 2009, no na trh sa reálne dostali až o pol roka neskôr, v marci 2010. Pritom konkurencia už v tej dobe naplno predávala svoje DirectX 11 karty aj v nižších výkonových segmentoch.

Odpoveď na otázku o meškaní by sa dala zhrnúť do dvoch faktorov - problémy vo výrobe a manažment. Ako vysvetlil Jen-Hsun Huang, GF100 čip s tromi miliardami tranzistorov pozostáva z niekoľkých "vrstiev" - výpočtových jednotiek (stream procesorov), L2 cache a fixných jednotiek pre grafické účely. Všetky tieto časti sú navzájom prepojené extrémne zložitou spleťou metalických spojov, v nVidii ich nazývajú pojmom Fabric. Keď dostali prvé vzorky GF100 z TSMC, zistili že síce stream procesory fungujú, no zložitá spleť prepojení je jednoducho totálne pokazená - metalické spojenia sa nazvájom rušili, prípadne celkom skratovali. Jen-Hsun Huang to prirovnal k tomu, že všetci ľudia v miestnosti by boli stream procesory, no nemohli by spolu komunikovať, lebo boli hluchí a nemí.

Nasledoval nutný proces celkovej zmeny dizajnu tejto Fabric časti, čo si vyžiadalo mesiace prác navyše. A kvôli tomu máme Fermi na trhu omnoho neskôr.

Celý koreň problému s pokazenými prepojeniami vidí Jen-Hsun Huang v tom, že zodpovednosť za ne ležala medzi dvoma skupinami vývojových tímov. Jedna skupina sa stará o architektúru, zatiaľ čo druhá o fyzikálne vlastnosti. Oba tieto tímy sú v samostatných oddeleniach. A žiadne z nich nechcelo niesť zodpovednosť za metalické prepojenia, ktoré zahŕňajú problematiku architektúry aj fyzikálnych vlastností. Celý problém tak ostal niekde uprostred.

nVidia sa podľa slov svojho šéfa z tohto poučila. Riešením je, že vždy musí byť niekto, kto ponesie zodpovednosť za projekt ako celok.
Možno aj preto si na konferencii dovolil Huang hovoriť o aktualizácii Fermi architektúry už na budúci rok, navyše nás v rovnakom roku má čakať už ďalšia nová architektúra s názvom Kepler.

 

Zdroj: Golem.de

Komentáre (2)
Mučo Mačo
ale koho je to chyba, ze tie dve oddelenia pracovali oddelene nepovadal :)
mano8
nakoniec to aj tak puklo - ako setkym tlacili do hlavy nezmysli pred rokom..
Pridať nový komentár
TOPlist