Podľa Intelu je Čína o dekádu technologicky pozadu

Podľa CEO Intelu, majú sankcie voči Číne zmysel.

Technologická vojna medzi "kapitalistickým západom" - Spojené štáty americké a "komunistickým východom", teda hlavne Čínou sa tiahne už nejaký ten rok a nevyzerá, že by bol jej koniec blízko. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vystúpilo veľa rečníkov a jedným z nich bol generálny riaditeľ technologickej spoločnosti Intel - Pat Gelsinger. Ten vychválil snahu o spomalenie technologického pokroku Číny zo strany USA. Vďaka zavedeným sankciám sa totiž co Číny len s veľkými ťažkosťami dostanú moderné stroje na výrobu pokročilých čipov, nehovoriac o ďalších kľúčových komponentoch. Podľa Gelsingera sa aktuálne Čína "zastavila" a je schopná vyrábať čipy v rozmedzí 14 nm až 7 nm technologickým postupom. (pozn autora: Osobne mi toto veľmi nesedí, nakoľko SMIC sa pripravuje na výrobu 5 nm čipov, aj keď s použitím staršej technológie).

Generálny riaditeľ spoločnosti Intel mal ďalej hovoriť o krehkosti dodávateľského reťazca potrebného pre výrobu pokročilých čipov, ktorý sa mal prejaviť hlavne počas nedávnej pandémie COVID-19. Zároveň vyzdvihol Spojené štáty americké, ktoré prejavili snahu vrátiť výrobu čipov na domácu pôdu po tom, ako sa dekády orientovala ich výroba pravé na kapacity Číny. Vďaka Zákonu o čipoch by sa mali USA v dohľadnej dobe stať sebestačnými v ich výrobe.

Viac skeptický bol v tomto smere zakladateľ spoločnosti TSMC - Morris Chang, ktorý síce uznal, že sankcie zo strany USA môžu spomaliť technologický pokrok USA, ale len na určitý čas, keďže samotné USA sú veľmi pozadu s výrobnými kapacitami.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist