Pleseň z Černobyľu má potenciál ako radiačný štít na cestu na Mars

Pleseň z Černobyľu sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici testuje ako prírodný radiačný štít.

Zdá sa, že nehoda v elektrárni v Černobyle má aj jednu svetlú stránku. Priamo na jadrovom reaktore totiž veci objavili zvláštnu pleseň, resp. hubu, ktorá dokáže absorbovať radiáciu. Teraz sa testuje na ISS, teoreticky dokáže ochrániť loď i posádku pred nebezpečnými kozmickými lúčmi. Ak sa potvrdí jej funkčnosť, má veľký potenciál. Do budúcna by mohla ochrániť posádku cestujúcu na Mars či dokonca celú kolóniu, ktorá sa tam raz zrejme postaví.

Samozrejme ochranné štíty je možné vyrobiť, avšak je nutné ich dopraviť do vesmíru zo Zeme. Vďaka tomuto objavu by bolo možné využiť prírodný organizmus.

NASA tvrdí, že na ISS sú astronauti vystavený až 160 milisievertom, čo predstavuje za pol roka asi 1600 x-ray lúčov (röntgen). Mars, vďaka svojej riedkej atmosfére, je ešte nebezpečnejší. Astronauti by za dobu 6 mesiacov dostali dávku až 1000 milisievertom, čo predstavuje 10 000 „röntgen“. Výsledky sú sľubné, ale zatiaľ nie je dokonalé. Boli namerané poklesy asi o 2.4%, v prípade ak pleseň rástla. Zdá sa, že radiáciu absorbujú a vďaka chemickej reakcii ju menia, tento proces sa nazýva rádiosyntéza. Vypočítalo sa, že v prípade, že bude pleseň široká 21 centimetrov, dokáže ochrániť ľudí na Marse. Dôležité je, že sa dokáže rozmnožovať aj vo vesmíre.

Zdroj: business insider

Komentáre (3)
Neotec

Kto si ešte stále myslí, že výbuch Černobyľu bola iba nehoda?

sid

Vsetci okrem teba, konspirator-zaciatocnik.

Karolkm

Ja

Pridať nový komentár
TOPlist