Plány Intelu do budúcna - 14nm do dvoch rokov

Intelu sa darí zmenšovať jeho výrobný proces a nad AMD má tak veľký náskok, ktorý sa ťažko doháňa.

V sobotu tomu bude presne rok, čo sme informovali o 14 nm procesoroch od Intelu. Intel poodhalil presnejšie uvedenie 14nm CPU na trh a načrtol svoje ďalšie plány. Intel CTO Justin Rattner sa včera vyjadril že, produkcia 14nm technológie odštartuje do roka až dvoch a vývoj 18 palcových wafrov prebieha v spolupráci s partnermi.

Rattner taktiež poznamenal, že zanietenosť Intelu nad vývojom technológii predĺži Moorov zákon o ďalších 10 rokov. Moorov zákon hovorí, že "počet tranzistorov, ktoré môžu byť umiestnené na integrovaný okruh, sa pri zachovaní tej istej ceny, zhruba každých 18 mesiacov zdvojnásobí." Autorom je Gordon Moore, spoluzakladateľ Intelu. Moorov zákon vznikol v roku 1965.

Koncom roka 2013 by mal Intel začať vyrábať svoje nové CPU P1272 a P1273 SoCs (system on chip) vo fabrikách D1X v Oregone, 42 v Arizone a 24 v Írsku. Intel následne po spustení 14 nm procesu začne ďalšie plánovanie 10 nm, 7 nm a 5 nm výrobného procesu začiatkom roka 2015.

Zdroj: digitimes.com

Komentáre (7)
bull30
Stale sa pytam preco ostavaju stale na kremiku ked uz su na jeho atomarnej hranici. Preco taky grafen nenahodia o dva roky grafen ma ovela lepsie vlastnosti ako kremik a moze dosahovat frekvencii az 150GHz. Kremik uz skoncil pred dvoma rokmi vraveli ze hranica kremika je 7nm a oni to idu tlacit na 5nm.
maniak
Grafen sa priemyselneho nasadenia nedocka este dobrych 10-20 rokov, neda sa vyrabat pre large-scale integration, efektivne sa neda pouzit pre tranzistor, nie je to polovodic (nema zakazane pasmo), ... Dalsi dovod je obrovska konzervativnost priemyslu, ak nasadis technologiu, chces ju vytazit co najviac (ono to nie je vobec lacne menit technologie, optimalizovat, ...), kompatibilita novych technologii s aktualnymi, ..., je toho vela. Ak je mozne skalovat kremik do 5 nm, potom sa dovtedy bude skalovat. Potom pridu na radu 3D tranzistory (lebo je lahsie leptat Si pre tvorbu trench tranzistorov ako nasadit hromadne napr. AlGaN/GaN struktury na Si substratoch, ...).
pif666
Zlepsovat kremik je stale to najlacnejsie. Vela z pouzitych technologii zostava stale tych istych, meni sa len cast. Grafen este nikto nepouzil v tak zlozitom cipe ako CPU, zatial len vo velmi jednoduchych obvodoch. Neexistuje stoj na masovu produkciu grafenovych cipov. Atd atd ... Nebudte naivni, to ze citate niekde ake ma grafenovy tranzistor super parametre - stale moze byt 10-20 rokov ku komercnemu pouzitiu. A vobec nie preto ze zli imperialisti chcu svoje zisky ... Kolko trvalo kym sme dosli k dnesnym par miliardam tranzistorov na cipe? Podobny vyvoj bude aj pri grafene. Nebude hned grafenova i7, najskor pridu nejake trapne operacne zosilnovace ...
mano8
jednoducho povedane pre laikov : je pre nich lacnejsie tlacit kremikovu technologiu do krajnosti, ako zavadzat novu technologiu na novej baze a hradit drahý vyvoj technologie a potrebnej kompatibility ci uz softwaru alebo hardwaru, co sa odraza v podstate vsade... - teda aj u vyrobcov ostatnych komponentov a softwaru.. Ich slovami: "Preco mame bohatnut z niecoho noveho a ponahlat sa, ked mozeme bohatnut z tohto co mame teraz a s mensimi starostami..."
Eddward
je to viac menej presne o tom treba proste vytlacit z kremika maximalne co sa da, kym sa da kym sa v cca 2020 Intel dostane k 5nm, najdu sa urcite aj dalsie cesticky ako vylepsovat kremikovu technologiu a nemusi to byt len zmensovanim
AmOK
To mate ako s ropou.. Najskor sa musi zarobit na poslednom galone, tie budu najdrahsie a potom nam dovolia konecne jazdit na elektromobiloch.. Intel ma uz urcite nahradny plan, aj na nom pracuje, ale netlaci ho konkurencia, tak nema ziadny dovod menit kremikovu technologiu, kym sype a nic ju neohrozuje.
DanyellKraemer
Howdy! I'm at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!
Pridať nový komentár
TOPlist