EN

Plán, ako vyčistiť svetové oceány

Znečistenie morí a oceánov je dobre známym problémom, na čo zareagoval 19 ročný študent, ktorý prišiel s plánom ako ich vyčistiť.

Boyan Slat, študent z Delft University of Technology v Holandsku predstavil plány, ako vyčistiť svetové oceány či moria. Projekt má názov Ocean Cleanup Array. Projekt by mohol odstrániť až 7 250 000 ton plastového odpadu. Zariadenie sa skladá zo sietí, plávajúcich zábran a platforiem na spracovanie zachyteného odpadu. Namiesto pohybovania sa cez oceán, by zariadenie zachytávalo odpad ako obrí lievik. Uhol pod akým budú zábrany, donúti odpad sa pohybovať smerom k platforme, kde bude separovaný od planktónu, odfiltrovaný a uložený pre recykláciu.
 

Všetko to začalo projektom na škole, kde Boyan analyzoval veľkosť množstva plastových častíc v oceáne. Jeho projekt vyhral niekoľko cien, vrátane ceny za najlepší technický dizajn 2012 na univerzite Delft. Boyan pokračoval s projektom a nakoniec prišiel s vyššie spomínaným projektom na konferencii TEDxDelft 2012. TEDxDelft dáva možnosť každoročne predniesť návrhy ľudí, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu. Každý má na svoj návrh 18 minút. Návrhy sú potom zverejnené na stránke TED.com. TEDxDelft sa zúčasťňujú osobnosti ako napríklad Bill Gates, Al Gore či Jane Goodall.
 
 


Boyan nadviazal na projekt založením neziskovej organizácie Ocean Cleanup Foundation, ktorá je zodpovedná za rozvoj svojich navrhovaných technológií. Jeho, môžme smelo povedať, geniálne riešenie by mohlo ročne zachrániť stovky tisíc morských živočíchov, znížiť znečistenie od nebezpečných plastov. A to nieje všetko. Zníženie znečistenia ušetrí aj milióny na čistiacich nákladoch, strát na cestovnom ruchu či poškodení námorných lodí.
 


Odhaduje sa, že proces čistenia potrvá asi päť rokov. Tento plán na očistenie oceánov má celkom reálne základy, nakoľko odpad je neustále v pohybe takže statické "zberné koše" s veľkým záberom sa môžu skutočne veľkým podielom podieľať na očistení svetových morí a oceánov od plávajúceho odpadu. Zdôrazniť treba však to, že odpad sa do morí a oceánov dostáva iba ľudským pričinením a teda je na ľuďoch samotných, aby sa taktiež pričinili o čistejšie životné prostredie. Boyan aktuálne hľadá sponzorov na zrealizovanie projektu a taktiež ľudí so zameraním v hydrodynamickom modelárstve, procesných inžinierov, morských výskumníkov, pokročilých užívateľov softvéru MATLAB a biológov zaoberajúcich sa planktónom.
 
 
Neostáva nič iné, len popriať Boyanovi a jeho projektu veľa úspechov a nech jeho snaha padne na úrodnú pôdu.
 
Pridať nový komentár
TOPlist