Pipe - posielanie súborov priamo cez Facebook

, Autor: Gudas

Nový projekt Use Pipe využíva funkciu Adobe Flash na priame posielanie súborov cez sociálnu sieť.

Možností zdieľania a výmeny súborov prostredníctvom internetu je už dnes nespočetne. Vynechajúc peer-to-peer siete, ktoré sú známe hlavne pirátstvom a veľkým záujmom skupín na ochranu autorských práv, však väčšina z nich spolieha na ukladanie používateľských dát na vzdialenom serveri. Zveriť údaje do cudzích rúk však nemusí "voňať" každému.

S celkom odlišným princípom prichádza začínajúca nemecká spoločnosť Pipe, ktorá prináša rovnomennú aplikáciu Pipe. Táto bude už čoskoro dostupná na sociálnej sieti Facebook, medzi jej používateľmi vytvorí priame spojenie na prenos dát. Medzičlánok v podobe servera sa použije len v najnutnejšom prípade, keď by sa vyskytol problém s vytvorením takéhoto dvojbodového spoja.

Posielať sa budú dať súbory až do veľkosti 1GB. Pre používateľa bude pripravené veľmi jednoduché rozhranie v podobe "rúry", do ktorej môže súbor "vhodiť" kurzorom myši, alebo využiť bežného správcu súborov operačného systému. Po výbere priateľa a samotného súboru sa vytvorí dátové spojenie a spustí sa prenos.

Podmienkou je, aby si aplikáciu Pipe aktivovali obaja facebookovskí priatelia.

Na pozadí pracuje technológia protokolu RTMFP (Real Time Media Flow) od spoločnosti Adobe, ktorá inak slúži na šifrovaný prenos multimediálnych dát. Podporu nájdeme v Adobe Flash verzie 10 a novšej, fungovanie je teda aj obmedzené iba na zariadenia a systémy, pre ktoré Flash existuje (sorry Apple).

Pipe bude zo začiatku len na pozvánky, podobne ako svojho času napríklad Gmail alebo Google+.

 

Kľúčové slová
Facebook, sociálna sieť, torrent
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist