Osvetlenie, WiFi, nabitie telefónu... všetko poskytnú rastliny

Nová sľubná technológia získava elektrinu zo živých rastlín, poskytuje tak úžasné možnosti.

V posledných rokoch sa toho stále viac a viac hovorí o green technológiách, najnovšie správy priniesol Yes Magazine o poskytovaní energie ľuďom postupom, ktorý za predpokladu že sa správne implementuje, môže nahradiť terajšie energetické spoločnosti. Istá holandská spoločnosť našla spôsob získavania energie z najnepravdepodobnejšieho zdroja: z rastlín.

Zdá sa, že spoločnosti venujúce sa green technológiám sa snažia priniesť inovácie tak ako nikdy predtým. Istý vedec našiel spôsob, ako vytvoriť rastliny, ktoré žiaria v tme, nádhernú alternatívu ako osvetliť nočné mesto.

Ako uviedol Yes Magazine, holandská spoločnosť známa ako Plant-e predstavila svoj nový energetický projekt pod názvom „Starry Sky“. Na tomto podujatí zažiarilo 300 LED žiaroviek, čo musela byť nádherná show pre každého prítomného. Unikátna časť toho projektu je, že zozbieraná elektrina nepochádza z konvenčných zdrojov energie – bola čisto z green zdrojov – využitá zo živých rastlín. V projekte nejde len o poskytovanie svetla, ale aj o predávanie WiFi hotspotov a nabíjačiek pre mobily.

Zdá sa, že nápad využitia rastlín a fotosyntézy na získanie energie nie je žiadnou novinkou. Podobné projekty by sme našli aj na stredných školách, kedy napríklad študenti napojili na zemiak ako zdroj energie hodiny. Marjolein Helder, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Plant-e sa domnieva, že vyššie uvedený spôsob získavania elektriny môže byť revolučný. Technológia použitia rastlín na generovanie čistej energie ponúka úžasné možnosti a má len malý alebo žiaden vplyv na životné prostredie. V neposlednom rade si spotrebiteľ môže ušetriť obrovské výdavky, ak bude technológia implementovaná správne v celej spoločnosti. Napriek tomu Helder chápe, že pre dosiahnutie takých veľkých snov je potrebné podniknúť prvé kroky.

Ramaraja Ramasamy, profesor na Univerzite Georgia vysvetľuje, že Plant-e využíva sedimentálne mikrobiálne palivové články, metódu, ktorá ešte nie je dostatočne pokročilá aby mohla súťažiť s inými green technológiami ako sú už bežné solárne panely alebo veterné turbíny. Taktiež tento výskum nie je rozsiahly. Otázkou je, či sa na takúto technológiu budeme môcť rovnako spoľahnúť ako na komerčné produkty.

Nová technológia by mohla nájsť najväčšie využitie najmä v Spojených štátoch a Japonsku, teda v krajinách, ktoré využívajú enormné množstvo elektrickej energie. V súčasnej dobe, Plant-e a iné zelené technologické firmy skúmajú, či je možné zrealizovať takéto krásne riešenia.

 

Zdroj: inquisitr

Komentáre (2)
DrStevko
toľko je okolo nás energie, že si to ani predstaviť nevieme...nuž ešte pár storočí potrvá...
Lyzicka
ale taku potme svietiacu rastlinku by som chcel :)
Pridať nový komentár
TOPlist