Nové elektronické tetovania vám umožnia ovládať váš smartfón

Stane sa koža ovládacím prvkom telefónov budúcnosti?

V minulosti sme už mali možnosť vidieť dočasné tetovania ako ovládače pre rôzne elektronické zariadenia. Posledné verzie týchto tetovaní ale prinášajú výrazné vylepšenia. Najlepšie na nich je, že aktívne využívajú na kontrolu časti kože ako hánky, vrásky alebo dokonca chyby pokožky.

SkinMarks, dočasné ultratenké elektronické tetovania vyvinuté na Saarlandskej Univerzite v nemeckom meste Saarbrücken v spolupráci s Googlom, dovoľujú používateľovi kontrolovať elektronické zariadenia, ako napríklad smartfóny.

Martin Weigel, ktorý viedol tento výskum, povedal, že ľudia inštinktívne poznajú miesta materských znamienok na svojom tele, ktoré tak tvoria perfektné lokácie pre umiestnenie dotykových tlačidiel. Mohli by ste tak dvihnúť hovor stlačením pehy na koži.

Systém využíva vodivý atrament na vytlačenie elektród a káblov na dočasný tetovací papier. Samotné tetovania, tenšie ako ľudský vlas, sú potom pripevnené na pokožku použitím vody. Vydržia niekoľko dní. Veľmi podobne, ako je to pri detských „tetovačkách“.

Pretože tetovania reagujú na zmenu povrchu pokožky, na jedno miesto môže byť priradených niekoľko príkazov ovládania. Posunutím prstu po tetovaní umiestnenom na inom prste by ste tak mohli napríklad zmeniť nastavenie hlasitosti, ale zohnutie tohto prsta by mohlo znamenať zastavenie alebo spustenie hudobnej skladby. V inom prípade by mohli tlačidlá na hánkoch reagovať iným spôsobom v prípade, že by ste mali päsť zovretú, alebo otvorenú.

Iná „cool“ charakteristika je elektroluminiscencia. Ak by ste mali napríklad na ruke vytetovanú ikonu Facebooku, tá by sa vám pri novej notifikácii rozsvietila.

Jedným z problémov, ktoré musí vývojový tým prekonať, je veľkosť mikroovládačov na prenos signálu. Momentálne sú tetovania pripojené ku zariadeniu pripevnenému na zápästí, ktoré obsahuje platformu Arduino Nano a Adafruit MPR 121 senzor na medenej páske.

Vývojári veria, že podobná technológia by sa mohla dostať na mainstream v priebehu nasledujúcich desiatich rokov.

Zdroj: techspot

Komentáre (1)
peto166
parada :)
Pridať nový komentár
TOPlist