EN

Nová technológia umožní nabíjať telefóny prostredníctvom LCD displejov

Nové fotovoltaické polarizačné vrstvy by mohli získavať elektrickú energiu zo slnečného žiarenia aj vlastného podsvietenia displeja.

LCD displeje ako ich dnes poznáme pozostávajú z dvojice polarizačných vrstiev medzi ktorými sú umiestnené tekuté kryštály ovládané tranzistormi. Tieto fungujú ako ventily, prepúšťajúce iba určité množstvo svetla z podsvetľovacích trubíc či LED diód. Problémom spotreby elektrickej energie je, že samotné podsvietenie stojí za 80 až 90% celkovej energetickej náročnosti zariadení, pričom zvyčajne tri štvrtiny produkovaného svetla sú blokované polarizačnými vrstvami.

Výskumníci z UCLA Henry Samueli School of Engineering and Applied Science však prišli na spôsob, ako túto "vyhodenú" energiu zúžitkovať a premeniť na nabíjanie batérií zariadení. Vytvorili nový polarizátor, ktorý je kombinovaný s fotovoltaickým článkom, vďaka čomu plní funkciu jednak pre zobrazovanie obrazu na displeji, ale aj premieňa blokované svetlo na elektrický náboj. Okrem čerpania energie zo samotného podsvietenia dokáže takáto vrstva zúžitkovať aj slnečné svetlo prichádzajúce z okolia. Veľká plocha moderného smartfónu teda môže fungovať ako solárny panel a dobíjať batériu.


Polarizačné sklíčko, ktoré zároveň plní aj funkciu solárneho článku

Výskumníci predpokladajú, že polarizačná fotovoltiacká vrstva by dokázala zúžitkovať až 75% "blokovaných" fotónov a premeniť ich späť na elektrickú energiu. Dúfajú, že technológia by sa mohla dostať v nasledujúcich rokoch do bežných, komerčných zariadení na širšom trhu. Do budúcnosti sa plánuje zvýšenie účinnosti a spolupráca s výrobcami displejov.

Výskum bol podporený spoločnosťou Intel.

 

Zdroj: UCLA.edu

Komentáre (9)
Nameless
takze stare zname Nenechavat telefon za oknom auta lebo moze vybuchnut bateria uz neplati? :D
dexterm
Hlavne že pred rokom si nechal Apple patentovať nabíjanie prostredníctvom displeja :D.
snap
Prostrednictvom displeja a nabijanie displejom je rozdiel :)
Archon
hmmm tak toto asi bude v novom iPhone , kedže apple investoval do nejakeho vyskumu a to prave do najpotrebnejšieho a to : do dlhšej elektrickej vydrži telefonu !
landrower
a este do ceny telefonu sa to premietne a do toho co setko sa moze pokazit a do ceny nahradnych dielov... ja viem, som optimista :D
passco
Neviem ale 90% casu mam telefon vo vačku alebo v taške .. a kedže zijeme na slovensku neviem ci ma tych par hodin mobilu stravenych na slnku nebude stat cely telefon a jeho odcudzenie .. a urcite nemam nic na robote len ked niekde pridem aby som daval na parapetu mobil lol .. radsej nech spravia telo telefonu ktore bude absorbovat teplo ktore produkujeme a premienat ho na energiu
AmOK
Velmi kvalitny, komercny fotovoltaicky clanok ma ucinnost okolo 20%, kozmicke solarne panely cca 30%, maximum dosiahnute niekde v labaku je mozno 40% a oni predpokladaju 75% ucinnost pri blokovanych fotonoch, co je ucinnost cca 56% zo vsetkych fotonov... Tych ziskanych 56% z vyziarenej energie, prepocitanych na el. energiu, by som bol este ochotny uverit pri systeme, ze 23% ziska clanok z posvietenia a 23% z osvitu slnkom. Akoby dva clanky zlepene opacnymi, neaktivnymi stranami a zaroven priehladne... Ak vyrobia taketo nieco a aj to bude fungovat v smartfonoch s tou ucinnostou, tak uz to by bol sialeny uspech. Okna z takehoto materialu by bola uplna pecka, ale asi je to utopia este na par desatroci. :-)
Gudas
75% dokážu zúžitkovať, s akou účinnosťou nehovoria.
AmOK
Takto to bolo myslene? "zúžitkovať až 75% "blokovaných" fotónov a CAST Z NICH premeniť ich späť na elektrickú energiu." Pokial tam nie je to, co som doplnil, tak ta povodna veta v clanku ma vyznam, ze vyuziju a premenia na el. energiu vsetkych 75%. Ja to chapem tak, ze prave tych 25% blokovanych fotonov premenit nedokazu a z toho som vyratal celkovu ucinnost 56%. edit: V originale je ta veta tiez divna, ale je tam aspon slovicko potencionalne, co sa da volne prelozit aj teoreticky... :-D "The polarizing organic photovoltaic cell demonstrated by Professor Yang's research group can potentially harvest 75 percent of the wasted photons from LCD backlight and turn them back into electricity," said Youssry Botros Podla mna dokazu "pracovat" s tymi 75%, ale aku cast z nich premenia uz radsej nepisu, alebo predstieraju ze to do baterie vratia komplet. Keby napisali 20% tak by to nevyznelo tak bombasticky. :-D
Pridať nový komentár
TOPlist