Nositeľné zariadenia by mohli byť nabíjané ľudským teplom

 
Baterku týmto zariadeniam samozrejme nedobije samotné teplo ale je potrebné ho konvertovať na elektrickú energiu. Na to by mal slúžiť tenký termoelektrický generátor.

Cieľom je vyriešiť relatívne malú vydrž na batériu ktorá je dôležitým faktorom u tzv. nositeľných zariadení medzi ktoré patria napríklad pomaly sa rozširujúce smartwatch. S vylepšeným spôsobom dobíjania batérie prišiel Korean Advanced Institute of Science and Technology (KAIST). Ten navrhol a vytvoril veľmi tenký (500 mikrometrov) termoelektrický generátor elektrického prúdu, ktorý transformuje vyžarované ľudské teplo na elektrinu a je nalepený na transparentnej tkanine.
 
 
Okrem toho, že je tento "náramok" extrémne tenký je aj flexibilný. Termoelektrické generátory vyvíjané doteraz boli založené buď na organických alebo anorganických materiáloch. Tie prvé sú veľmi flexibilné ale neefektívne, zatiaľ čo druhé v poradí majú vyšší výkon no zvykli byť ťažké a veľké. Termoelektrický generátor od KAIST kombinuje výhody oboch materiálov. "V našom prípade sklenené tkanivo slúži ako horný a dolný podklad termoelektrického materiálu a drží anorganický termoelektrický materiál medzi nimi", vysvetľuje Byung Jin Cho, profesor elektrického inžinierstva na KAIST. "To je celkom revolučný prístup k navrhovaniu generátora. Pritom sa nám podarilo významne znížiť váhu generátora, čo je základná vlastnosť u nositeľnej elektroniky".
 
 
Tvorcovia tvrdia, že generátor s rozmermi 10x10cm by s využitím ich technológie vážil iba 13g a pri izbovej teplote by dosahoval výstup 40mW. Pre smartfóny či tablety je to málo, ale dobíjať by mohol rôzne smartwatch či fitnes doplnky.
 
 
Je treba uznať, že KAIST neprišiel s celkom novým vynálezom, pretože termoelektrické generátory existovali aj predtým no väčšinou boli príliš objemné a nie teda celkom vhodné na spoluprácu s nositeľnými zariadeniami. KAIST-u sa výrazne podarilo zmenšiť generátor, ktorý by tak mohol priebežne napájať zariadenia iba vďaka ľudskému teplu. KAIST však tvrdí, že by sa ich technológia dala využiť aj v automobiloch, továrňach, lietadlách či lodiach kde by využívala vyprodukované teplo.
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist