Nokia prepustí 10 000 zamestnancov

, Autor: Gudas

Predaná bude aj luxusná značka telefónov Vertu.

,,Musíme zmeniť náš obchodný model a zaistiť, že získame štruktúru, ktorá podporí naše ambície konkurencieschopnosti". Toľko slová šéfa fínskeho výrobcu telefónov, Stephena Elopa. Pre nás, zákazníkov to zatiaľ veľa neznamená, pre asi desať tisíc zamestnancov však stratu práce. Nokia chce zavrieť trojicu závodov, dva v Európe (Fínsko - Salo, Nemecko - Ulm) a jeden v Kanade (Burnaby). Vo Fínsku však ostane výskum a vývoj, samotná výroba sa pravdepodobne presunie do oblastí sveta s nižšou cenou pracovnej sily.

Veľký škrt spraví Nokia aj so svojou luxusnou značkou Vertu. Vývoj a výrobu telefónov z drahých materiálov s cenami v stotisícoch Eur prevezme investičný koncern EQT, úlohou predaja bola ešte na konci minulého roka poverená banka Goldman Sachs.

Nokia v súčasnosti bojuje s upadajúcimi predajmi, hlavne v oblasti inteligentných telefónov - smartfónov. Kým Apple v druhom štvrťroku predala vyše 35 miliónov iPhone telefónov, Nokia zaznamenala len asi 2 milióny predaných modelov Lumia s operačným systémom Windows Phone.

Firma sa chce ďalej venovať svojej sérii Lumia a tiež rozvíjať jednoduché "feature" telefóny, kde sa už dlhšie hovorí o nasadení nového systému založenom na Linux-e.

 

Kľúčové slová
Lumia, Nokia, smartfóny
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist