Nestarnúci systém poháňa aj najmodernejšiu loď britského námorníctva

Najmodernejšiu vlajkovú – lietadlovú loď kráľovského britského námorníctva šokujúco poháňa Windows XP, minimálne časť jej systémov.

Skupina žurnalistov, ktorá mala dovolená poprechádzať sa po lodi HMS Queen Elizabeth v hodnote 4,5 miliardy dolárov si to všimla úplnou náhodou. Bežná verzia Windows XP je dnes už nepodporovaná a ohrozená pretože nedostáva nové bezpečnostné aktualizácie. Windows XP síce bežal v kontrolnej miestnosti, no systémy ako pohon či zbraňový systém zrejme neriadi. Sám veliteľ ale tvrdí, že vývoj a stavba lode trvá aj 20 rokov. To je síce pravda, no nemala by predsa len mať vlajková loď ten najmodernejší a najvyspelejší systém aj v dobe keď sa dostane na trh? Mimochodom loď má mať dokonca tím špecialistov, ktorí majú eliminovať akékoľvek snahy o hacking.

Pravdou je, že loď začala vznikať minimálne v roku 2008, ak nie skôr. Napriek tomu by predsa mala byť vybavená lepšie. Na druhej strane je možné, že systémy, na ktorých beží, sú bezpečnejšie než moderný Windows 10. Nevieme, či Microsoft pre vojenské účely nedodáva špecializované „light“ verzie systému, čo je aj vysoko pravdepodobné.

Zdroj: guru3D

Image Credit: wiki

Komentáre (3)
menomeno
Pochybujem, ze maju nejake specializovane "light" verzie. Kde na take nezmysly autor chodi? Odlahcene verzie Windows sa oznacuju napr. thin pc (6.1), alebo v tomto pripade pravdepodobne Windows XP Embedded (5.1) urceny taktiez pre POS systemy (bankomaty, prejane - pokladnice, atd). Bezpecnost moze byt vyrazne vyssia nez autor ocakava. Clanok az navodzuje zosmiesnovanie starych XP. Moj skromny nazor je, ze taky Windows nebezi ziadny zbytocny sw, ma zakazane ovladace pridavnych zariadeni (vybrane USB porty napr.) a klucove systemy (zbrane napr.) su nejakym softom riadene ajtak len cez nejake to rozhranie. Na rozdiel od modernych systemov sa XPcka aspon nesnazia bezhlavo pripajat na net, zbierat telemetricke informacie ci vynucovat restarty. V podstate sa jedna o vyladeny system, ktory by mal kazdy admin dokonale dnes poznat, cize sa vlastne jedna o takmer dokonale riesenie.
Omenemo
Kým sme do bankomatov dávali propietárny "monitor" (to totiž ani nebol operačný systém, ale jednoúčelová aplikácia na "bare metal") tak mu stačil aj ten najlacnejší procesor a fungovlo to naprosto spoľahlivo. Potom začal Microsoft tlačiť, lobovať = podplácať (WOSA) a bankomay prešli na Windowsy. Už nestačil 80268 (ktorý už bol beztak prisilný a bol v skutočnosti nevyužitý), ale museli prísť Pentiá a už nestačil 20MB disk (ktorý bol na 90% prázdny) a mesli prísť gigabajtové disky. A čo sa zmenilo ? Funkcionalita absolutne pre užívateľa a banku nijak - akurát dnes si už hackeri naozja spravili z bankomatov "stolček prestri sa" - čo bolo voľakedy naprosto nemožné
DK
Americka armada ma s microsoftom kontrakt. Platia 9.1 miliona dolarov za predlzeny support. Príkladom je velenie US Navy Space a Naval Warfare Systems Command.
Pridať nový komentár
TOPlist