Výskum publikovaný v časopise Current Biology ukázal, že je to naozaj tak.
Oddávna sa traduje, že Mesiac má vplyv napríklad na správanie ľudí či ich spánok. Výskumníci zo Psychiatrickej nemocnice v Bazileji, skúmali 33 dobrovoľníkov počas spánku pri splne Mesiaca. Meraniami prišli na to, že Mesiac má veľký vplyv na človeka, nie len počas noci, ale aj počas dňa. Potvrdil to Christian Cajochen, vedúci výskumu.
Dobrovoľníkom rozdelených do dvoch vekových skupín, bol počas spánku monitorovaný mozog vrátane očných pohybov a sekrécie hormónov. Pár dní pred splnom Mesiaca bola mozgová aktivita v normále, ale krátko pred splnom a aj počas neho, mozgová aktivita zaznamenala výraznú zmenu. Časť mozgu zodpovedná za hlboký spánok znížila svoju aktivitu až o 30%. Výsledkom bolo dlhšie zaspávanie, plytký spánok a celkovo účastníci spali v priemere o 20 minút menej. U všetkých bola počas splnu zaznamenaná menšia produkcia melatonínu. Melatonín je hormón zabezpečujúci reguláciu spánku.
Ide o prvý spoľahlivý dôkaz o tom, čo sa už dávno tradovalo, že Mesiac má vplyv na spánok človeka. Cajochen si myslí, že mesačný cyklus môže byť pozostatkom z minulosti, v ktorej synchronizoval ľudské správanie, reprodukciu, alebo pôsobil na iné rôzne účely. Aj keď dnes už máme elektrinu a vieme znížiť vplyv Mesiaca na náš život, tento vplyv sa nedá celkom vymazať.
Výskumný tím nechce ostať len pri štúdii spánku. Má záujem pozrieť sa hlbšie aj na zmeny kognitívneho správania, nálad či biorytmusu tela.
Zdroj: space-travel.com
Frosty
gammaray