NASA už vybrala astronautov pre ročný pobyt na ISS

Američan a Rus pobudnú na obežnej dráhe celý rok, sledovať budú účinky bezváhového stavu na ľudský organizmus.

Cesty k vzdialeným nebeským telesám ako sú asteroidy či iné planéty (najbližšie Mars) sú už síce v pláne, no k ich skutočnej realizácií ešte chýba mnoho krokov a príprav. Jednou z nich je aj výskum účinkov dlhodobého pobytu vo vesmíre na ľudský organizmus.

Túto úlohu chce NASA začať riešiť vyslaním dvojice astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, kde pobudnú celý rok bez vystriedania. Vybraní boli ostrieľaní veteráni kozmických letov – Američan Scott Kelly a Rus Mikhail Kornienko. Obaja strávili na obežnej dráhe spolu už okolo šiestich mesiacov, z toho aspoň určitú časť ako členvia posádky na ISS. Na svoju ročnú misiu sa začnú pripravovať budúci rok, ruskou loďou Soyuz poletia k vesmírnej stanici v roku 2015. Späť na Zem sa vrátia až v roku 2016, keď pristanú v Kazachstane.

Kelly má na konte už viac ako 180 dní v kozme, slúžil napríklad ako pilot raketoplánu misie STS-103 v roku 1999, veliteľ pri STS-118, letový inžinier na ISS v roku 2010 a veliteľ Expedície 26 minulý rok. Kornienko je bývalý výsadkársky dôstojník, svoj titul získal na Moskovskom leteckom inštitúte ako špecialista leteckých systémov. S vesmírnym programom má dočinenia od roku 1986, na obežnej dráhe bol už spolu viac ako 176 dní.

Vedci budú počas ročnej misie sledovať vplyv mikrogravitácie na organizmus. Bezváhový stav má dopad na hustotu kostí, svalstvo, silu, zrak a iné aspekty fyziológie.

Ročným pobytom sa však títo dvaja astronauti ani zďaleka nepriblížia rekordu v najdlhšom čase strávenom na obežnej dráhe. Ten stále drží Rus Valeri Polyakov, ktorý na už zničenej stanici Mir pobudol neuveriteľných 437 dní. Aj ostatné priečky patria ruským astronautom, prvým Američanom v zozname najdlhších pobytov je Michael Lopez-Alegria s 215 dňami (spolu s ďalším Rusom na 7. mieste).

Pridať nový komentár
TOPlist