Nakoľko je Slnko podobné ostatným hviezdam?

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Nová štúdia v časopise Science si kladie otázku, či naša hviezda je v porovnaní s ostatnými hviezdami anomáliou alebo celkom bežným príkladom hviezdy. Práve vďaka otáčaniu svojich magnetických pólov každých 11 rokov sa vedci prikláňajú k názoru, že sa nejedná o žiadnu kuriozitu.

Je známe, že aktivita na Slnku sa súvisí s počtom slnečných škvŕn, ktorý sa mení v približne 11 rokov trvajúcom cykle. Tieto zmeny počtu a veľkosti slnečných škvŕn sú poháňané magnetickým poľom Slnka. Vedci dlho verili tomu, že naše Slnko je v tomto ohľade nezvyčajné, pretože sa jeho magnetické cykly nezhodujú s magnetickými cyklami pozorovanými na iných hviezdach podobných nášmu Slnku. Vedci však uskutočnili sériu simulácií hviezdnych magnetických polí a ukázali, že magnetický cyklus Slnka závisí od jeho rotačnej rýchlosti a svietivosti.

Hlavný autor štúdie, Antoine Strugarek, pracovník na University of Montreal, tvrdí, že novými poznatkami vieme osvetliť základný mechanizmus, ktorý určuje dĺžku týchto cyklov, čo nám zároveň pomáha pochopiť celý slnečný cyklus v dlhodobom horizonte. Na základe toho môžeme povedať, nakoľko bude ďalší magnetický cyklus v priebehu nasledujúcich 10 až 20 rokov intenzívny, a taktiež či bude dlhý alebo krátky.

Zároveň porovnávali svoje simulácie s pozorovaním cyklických aktivít v blízkych hviezdach slnečného typu, pričom zistili, že zmeny cyklu magnetických polí na Slnku a na iných hviezdach sú v rovnakom vzťahu. Tento výskum ukazuje, že 11 ročný cyklus je hlavným cyklom všetkých hviezd slnečného typu.
 

 

Zdroj: phys.org, Science

 

 

Kľúčové slová
Slnko
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist