Najvyšší súd odmietol prípad NSA úplne bez vysvetlenia

Po toľko rozpitvávanej kauze odpočúvania riadenej z NSA sa prípad konečne dostal na súd a ako tam prišiel tak aj skončil.

Americký najvyšší súd včera zmietol zo stola návrh o začatie súdneho pojednávania v kauze odpočúvania NSA. Nebolo by na tom nič nezvyčajné ak sa to udialo aspoň s vyrozumením. Toho sa však média nedočkali. Podávateľ návrhu spoločnosť Electronic Privacy Information Center sa snaží tento program zastaviť. Celá kauza začala keď Edward Snowden vyhlásil, že NSA takýto program praktikuje. Čo iné sa dalo očakávať, ako obrovská vlna kritiky a nespokojnosti.

Petícia pod hlavičkou spoločnosti EPIC započatá obrovskou nevôľou občanov USA znamenala, že prípad išiel priamo na najvyšší súd bez toho aby sa ním zaoberal nižší súd, ako býva zvykom. Niekoľko členov Kongresu navrhlo zopár reforiem. Ľudia spadajúci pod senátorku Kalifornie Diane Feinstein, navrhli obmedzenie počtu úradníkov, ktorý sa môžu dotazovať získaných dát. Obhajcovia súkromia ako senátori Ron Wyden a Rand Paul chcú ukončiť akékoľvek získavania dát, ako je napríklad prevádzané NSA. Chcú väčšiu transparentnosť Kongresu a aj možnosť pre ľudí žalovať NSA.

 


Všetko to chce však čas a rokovať sa o tom bude až budúci rok popri rokovaniach o rozpočte, imigračnej reformy, zdravotníctva a podobne. Vláda potvrdila, že odpočúvania prebiehajú najmenej od roku 2006 a opakovanie boli schválené federálnym súdom Foreign Intelligence Surveillance Court (FISC). Od začiatku minulého mesiaca až štrnásť sudcov z FISC v tridsiatich štyroch rôznych prípadoch povolilo telekomunikačným službám odpočúvať hovory v súvislosti s programom Telephony Records. Vláda povedala federálnemu sudcovi z New York-u aby predsedal prípadu, ktorý predniesla American Civil Liberties Union, že odpočúvanie je vo verejnom záujme, neporušuje ústavné práva američanov a nemožno ich na súde napadnúť.

Zdroj: techcrunch.com

Pridať nový komentár
TOPlist