Najrýchlejšia 7 Gb/s WiFi sieť sveta sa vývíja v Izraeli

Multi-gigabitový bezdrôtový čipset je založený na nových štandardoch pre vysokorýchlostný internet. 7 Gb/s je nový rekord pre bezdrôtové šírenie signálu.

Ide približne o 25-násobne vyššiu rýchlosť aké dosahuje súčasné WiFi internetové pripojenie pre domácnosti (300 Mb/s). Čipset vyvíja izraelská spoločnosť Wilocity, ktorá zamestnáva v Izraeli len 60 ľudí. Viceprezident strojárstva Yaron Elboim, zodpovedný za aktivity spoločnosti v Izraeli, tvrdí, že s každou generáciou ich produktu sa zlepšuje jeho schopnosť prenosu a aj rýchlosť.

Spoločnosť má zaistené financovanie v hodnote $105 miliónov, čo dáva dôveru investorom aby sa nebáli investovať svoje prostriedky na podporu tohto projektu. Elboim tvrdí, že napríklad 10-násobné navýšenie papierovej rýchlosti robí až 100-násobný rozdiel v skutočnosti, pretože obyčajná WiFi je spomaľovaná akonáhle sa na ňu pripojí viacero užvateľov. Ide napríklad o príklad bežnej kancelárie, kde sa pripojí viacero kolegov a rýchlosť siete sa značne zníži.

S týmto novým čipsetom robila spoločnosť testy vo vlastnej kancelárii a výsledky ukázali, že aj pri pripojení množstva ľudí neboli zaznamenané takmer žiadne obmedzenia. Je to preto, lebo ich čipset nerozdeľuje šírku pásma medzi užívateľov. Je to výhoda tejto technológie. No na druhej strane má aj nevýhody. Vysielač aj prijímač musia byť v jednej miestnosti. Technológia pracuje na vzdialenosť do 100 metrov, ale neporadí si so stenami ani s inými prekážkami v miestnosti.

Nové čipsety sú už osadené v niektorých podnikových počítačoch spoločnosti DELL. Ich ďalšia generácia je v pokročilom štádiu vývoja a prináša so sebou nižšie nároky na energiu a je fyzicky menšia. Superrýchla technológia je založená na nových WiGig 60 GHz a IEEE802.11 norimách pre WiFi. Štandardy boli schválené v marci tohto roka. Očakáva sa, že by sa mal tento štandard stať hlavným štandardom výpočtovej techniky do pár rokov. Ako to už však býva, najprv pôjde do obchodných smerovačov, potom do spotrebiteľských a nakoniec aj do mobilov.

Zdroj: haaretz.com

Komentáre (1)
mano8
"Technológia pracuje na vzdialenosť do 100 metrov, ale neporadí si so stenami ani s inými prekážkami v miestnosti" neporadi si ani s hmlou ani so silnym slnecnym ziarenim. realne to bolo testovane na 25m a pouzitie v budovach pol roka stara sprava, kde zijete ?
Pridať nový komentár
TOPlist