Nabíjanie elektronických zariadení z rosy

Kondenzujúca voda dokáže vytvoriť elektrickú energiu a najnovší výskum vie ako ju zachytiť a využiť.

Spôsob zachytávania elektrickej energie z rosy objavili výskumníci už minulý rok. Kvapky ktoré spontánne odskočia zo superhydrofóbnych povrchov počas kondenzácie, môžu so sebou niesť elektrický náboj. Výskumný tím nedávno demonštroval tento proces a dokázal vygenerovať malé množstvo energie, ktoré by mohlo byť použité na napájanie elektronických zariadení. Na svete je tak spôsob schopný napájať elektronické zariadenia len z vlhkosti vzduchu. Zariadenie by malo byť jednoduché a skladať sa len z niekoľkých prekrývajúcich kovových plátov.

Počas skúšky bola použitá meď, ale na materiáli nijak nezáleží a môže sa použiť aj lacnejší hliník. V počiatočnom testovaní bolo vyrobených iba 15 pikowattov (trilióntina wattu) na 1 cm2 plátu. Nenad Miljkovic z MIT, jeden z autorov výskumu uviedol, že proces je možné jednoducho vylepšiť a dosiahnuť 1 microwatt (milióntinu wattu) na 1 cm2. Tento proces je porovnateľný s ostatnými projektami na výrobu energie ako sú zachytávanie odpadového tepla, vibrácií a ďalších spôsobov zachytávania energie z okolitého prostredia. Podľa Miljkovicovho prepočtu pri výrobe 1 microwattu na 1 cm2 by mal byť systém u plochy štvorca s hranou 50 cm schopný plne nabiť telefón za 12 hodín.

Proces nabíjania má aj svoje úskalia. Na fungovanie je treba vlhké prostredie a teplota kovových plátov musí byť menšia ako okolitého prostredia. Systém je založený na minuloročnom objave v snahe vyvinúť lepší prestup tepla povrchom, ktorý môže byť použitý v kondenzátoroch napr. v elektrárňach. Kvapôčky na superhydrofóbnom povrchu prevádzajú povrchovú energiu na kinetickú akonáhle sa ich viac spojí do väčších kvapiek.

Následne sa stane že niektoré z nich spontánne preskočia na plochu oproti a prenesú tak 30% tepla v porovnaní s inými technikami. Neskôr sa zistilo, že tento proces nesie aj malý elektrický náboj, ktorý kvapky podporí v preskočení z jednej plochy na druhú. Kvapky sú tak pritiahnuté opačným nábojom. Dva pláty kovu môžu byť tak spojené vonkajším obvodom a získaná energia sa dá využiť na napájanie. Oba pláty musia byť pri sebe blízko, ale bez toho aby sa dotýkali. Tento systém tak môže fungovať úplne pasívne.

Systém je stále v procese testovania a vylepšovania. Alternatívne zdroje energie sú všade okolo nás a v odľahlých oblastiach s nedostatkom energie by sa dali tieto systémy dobre využiť. Aj keď sa nejedná o žiadne vysokovýkonné alternatívy, na základné veci by to malo postačovať.

Zdroj: newsoffice.mit.edu

Komentáre (1)
hY
Nic v zlom, ale z mojho pohladu je tento vyskum zbytocny, kedze sa nejedna o velke hodnoty, a to ani v laboratornych podmienkach...
Pridať nový komentár
TOPlist