Na Islande vyrábajú energiu z vulkánu

, Autor: Ján Kisty

Island vŕta do vulkánu, chcú z neho „ťažiť“ energiu.

Web Techspot uvádza, že krajina využíva energiu výlučne z plne obnoviteľných zdrojov. Geotermálna elektráreň pri meste Reykjanes má názov Thor (známy severský boh hromu), pričom vrt dosahuje hĺbku až 5 kilometrov. Spoločnosť vŕtala vrt až 6 mesiacov, pričom teploty a hlavne tlak v takejto hĺbke je priam extrémny. Super-horúca voda by mala priniesť až 10-násobne viac energie než bežné konvenčné vzácne zdroje.

Pre zaujímavosť, miesto vrtu v minulosti využívala NASA na tréning astronautov. Simuluje totiž podmienky na Mesiaci. Približne pred 700 rokmi vulkán explodoval a zanechal okolie v dezolátnom stave.

Ak sa tento projekt podarí, bol by to veľký zlom vo výrobe elektrickej energie či tepla. Na druhej strane, geotermálne vrty so sebou nesú aj vedľajšie negatívne účinky ako spaľovanie nechceného plynu, ktorý sa uvoľňuje pri procese a tým podporuje vznik emisií. Pripomíname, že na Slovensku sa o podobný projekt snažia na východnom Slovensku, kde veria, že by vďaka geotermálnym vrtom dokázala priniesť teplo do Košíc.

Zdroj: v texte

Image Credit: wiki

 

Kľúčové slová
geotermálna energia, Island, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist