Dva zdroje nezávisle na sebe tvrdia, že spoločnosti ASUS a MSI posielajú na testy grafických kariet vzorky s upraveným BIOSom či profilmi, aby karty podali vyšší výkon.
Významný francúzsky portál Hardware.fr a renomovaný portál TechPowerUp uvádzajú, že ASUS a MSI k nim do redakcie posielajú modifikované grafické karty na recenzie, ktoré majú nastavené vyššie východiskové frekvencie ako bežne predajné modely.
Za portál Hardware.fr to tvrdí Damien Triolet, ktorý mimochodom prišiel aj s odhalením zvláštneho správania 512MB časti pamäte u grafickej karty nVidia GeForce GTX 970. Damien tvrdí, že firmy ASUS a MSI zámerne zasielajú do redakcií svoje nereferenčné vzorky grafických kariet, ktoré majú nahraný BIOS, ktorý má nastavený vyšší limit TDP a tieto karty tak majú aj vyššie frekvencie a podávajú vyšší výkon ako karty s bežným BIOSom, ktoré si zákazníci kúpia v obchodoch. Takto modifikované karty tak nielen, že môžu poraziť konkurenciu v recenzii, ale navyše vytvárajú dojem o čosi vyššieho výkonu, ktorí však zákazníci v bežne predávaných kartách nedostanú.
Podobné obvinenia uvádza aj portál TechPowerUp. Aj k ním do redakcie dorazili karty MSI a ASUS, ktoré mali softvérovou cestou prednastavené vyššie frekvencie ako verzie z obchodu. Konkrétnym príkladom je grafická karta MSI GTX 1080 Gaming X. Karty od MSI majú už nejakú dobu uložené 3 profily – Gaming, Silent a OC. Gaming predstavuje také nastavenia, aké karta má v bežných predajných verziách. Silent zas definuje karte, aby pracovala na základných referenčných frekvenciách a OC režim kartu pretaktuje. Na zmenu týchto profilov je potrebné nainštalovať program MSI Gaming, ktorý výrobca dodáva s kartami. Ukázalo sa však, že zatiaľ čo verzie tejto karty z obchodu natívne používajú Gaming režim, do recenzie MSI posiela verzie s automaticky aktívnym OC režimom, ktorý zvyšuje výkon karty.
TechPowerUp poskytol aj screenshoty z programu CPU-Z. Režim Gaming na spomínanej karte stanovil základný takt jadra 1683MHz, s Boostom to bolo 1822MHz. OC režim karte však prikazuje, aby používala základný takt 1708MHz a Boost frekvenciu 1847MHz. Nejde o veľký rozdiel, no v benchmarkoch môže pomôcť karte k predbehnutiu konkurencie.
Redakcia TechPowerUp sa navyše pustila do hlbšieho pátrania a vrátila sa v čase. Prezretím starších recenzií MSI kariet zistili, že MSI túto praktiku používa doslova roky. Tuto stratégiu zrejme po novom obkukal aj ASUS, ktorý u novej generácie kariet začal rovnako „podvádzať“ aby nezaostal v grafoch za konkurenciou.
Podľa slov TechPowerUp to tiež vyzerá tak, že týmto správaním zrejme nie sú ovplyvnené všetky karty. Oficiálne vyjadrenie MSI či ASUS k tejto téme zatiaľ neexistuje, no väčšina recenzentov pri testovaní neinštaluje žiadny softvér výrobcu a tí tak dúfajú, že si aktívny OC režim nevšimnú a otestujú kartu s vyšším výkonom.
Podobným správaním môžu byť ovplyvnené aj čerstvo uvedené karty GTX 1070 od nVidie a redakcia si dá preto pozor. Damien Triolet z francúzskeho Hardware.fr priamo v článku vyzval výrobcov, aby nepoužívali tieto profily a inštalovali bežné verzie BIOSov. Tento recenzent spomína rovnakú MSI kartu ako TechPowerUp, navyše však hovorí aj o karte ASUS GTX 1070 STRIX. Spomína tiež firmu Gigabyte, ktorá takéto praktiky podľa jeho zistení nepoužíva.
Zdroj: techpowerup, hardware.fr
Zubesuch
dendroid
heyoka