Mozilla predstavila svoj operačný systém - Firefox OS

, Autor: Peter Vavro

Fireofx OS príde do lacnejších smartfónov, prvé zariadenia sa dostanú do predaja už na začiatku budúceho roka od firiem ZTE a Alcatel.

Projekt Boot to Gecko od spoločnosti Mozilla dostáva reálne obrysy - pod menom Firefox OS sa už na začiatku roku 2013 dostane do prvých smartfónov. Oznámila to sama Mozilla včera na svojich stránkach.

Firefox OS je postavený na základe (kerneli) Linuxu, pričom obsahuje už len niekoľko základných ovládačov a HTML5 renderovacie jadro. Všetky aplikácie, či už štandardné (SMS, telefón, ...) alebo voľne inštalovateľné, budú postavené práve na HTML5 štandarde. Webové aplikácie tak vďaka tomuto systému získajú priamy prístup k hardvéru smartfónov, čo je schopnosť, ktorú mali doteraz len natívne aplikácie písané pre daný operačný systém.

Celý systém by si mal vystačiť s iba približne 120MB priestoru na dátovom úložisku, čo otvára možnosti pre výrobu lacných inteligentných telefónov. To už zaujalo aj mnoho oprerátorov, do iniciatívy sa pridadli  Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefónica a Telenor.

 

Prvé zariadenia by sa mali objaviť hneď začiatkom budúceho roka na brazílskom trhu. Použitie Firefox OS oznámili už spoločnosti ZTE a TCL Communication Technology (Alcatel). ZTE postaví svoje smartfóny na hardvérovej platforme s procesorom Snapdragon od spoločnosti Qualcomm.

 

 

Kľúčové slová
Firefox, Firefox OS, Mozilla, operačné systémy
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

správne chápem ze to vsetko bezi cez net?

Nie nechápeš, to je len jazyk, pomocou ktorého je celý systém aj všetky aplikácie preňho naprogramované.

Aspoň niečo, kde batéria vydrží vaic ako 4 hodiny. :D

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist