Moorov zákon: pri 5nm bude koniec

Bývalý zamestnanec Intelu Robert Colwell tvrdí, že Moorov zákon o zdvojnásobovaní počtu tranzistorov v procesoroch sa podarí udržať do roku 2020. Autor „zákona“ to vidí podobne.

„Moorov zákon“ vznikol už v roku 1965 a až do dnešných dní sa ho darí s prižmúrenými očami dodržiavať. Spolozakladateľ Intelu, Gordom E. Moore, v ňom hovorí, že hustota integrácie tranzistorov v integrovaných obvodoch sa zdvojnásobí približne každé dva roky. Opisuje tak rýchly pokrok v miniaturizácií polovodičového priemyslu.

Bývalý zamestnanec Intelu Robert Colwell sa na nedávno konanej konferencii Hot Chips vyjadril, že tento zákon bude možné dodržať nanajvýš do roku 2020, kedy už súčasné techniky výroby polovodičových súčiastok narazia na fyzikálne možnosti pri 7nm výrobnom procese. Podľa Colwella, ktorý teraz pracuje pre agentúru DARPA, však nie len technika bude prekážkou v ďalšom pokračovaní zmenšovania tranzistorov. Veľkým problémom majú byť aj extrémne vysoké náklady, ktoré si nové výrobné postupy budú vyžadovať.

Len výstavba Fab8 v New Yorku stála spoločnosť Globalfoundries (nedávne závody patriace AMD) okolo 8 miliárd dolárov, vývojové centrum ďalšie dve miliardy.

V súčasnosti je aktuálny 22nm výrobný proces, s ktorým pracuje Intel ako líder trhu. Na budúci rok už polovodičový gigant plánuje započať 14nm výrobu. Podobné plány má aj kórejský Samsung, TSMC ako najväčší výrobca čipov na zákazku začne budúci rok vyrábať 20nm tranzistory. O rok na to prejde už na 16nm s Fin-FET technikou.

Colwell hovorí, že v roku 2020 bude špičkou polovodičovej výroby 7nm technika, osobne ale predpovedá v roku 2022 ešte prechod na 5nm. Pre realizáciu však musia výrobcovia siahnuť po náročných technológiách, akou je napríklad EUV (Extreme Ultra Violet) litografia. Či sa ale bude pokračovať s podobnými postupmi aj po 5nm hranici je zatiaľ otázne a odpoveď nevedia dať ani najväčší odborníci v odvetví.

Zdroj: Golem.de

Komentáre (6)
Toman
Uz som dost stary aby som si pametal titulky spred 30 rokou: - 1980: Moorov zákon sa podarí udržať do roku 1990 - 1990: Moorov zákon sa podarí udržať do roku 2000 - 2000: Moorov zákon sa podarí udržať do roku 2010 - 2010: Moorov zákon sa podarí udržať do roku 2020
maniak
K litografii dam maly hint - Multi E-beam lithography. Problem je skor fakt s tou fyzikou, kde 5 nm je do 50 atomarnych vrstiev, a kym vertikalne mame mensie rozmery bezne, horizontalne to byva problem.
Shatterhand
5 nm má ďaleko od 50 atomárnych vrstiev, je to okolo 10.
passco
Tak jak rastu jadra v PC tak budu rast aj procesory v pc a je to vybavene :) Kazdopadne bolo byt to dost zaujimave, keby na jeden alebo dva roky mozno viac, nebude vykon stupat to by bol dost problem :)
snap
hmm zaujimavé, cely život som bol v tom že processor je jadrom ktoré je v PC... a moorov zákon hovorí len o zmensovaní výrobného procesu nehovorí o výkone... výkon bude stúpať aj po roku 2022 aj po roku 2044. Rovnako ani v tomto článku neni spomenuté nič o výkone!
passco
Hmm tak potom aký význam ma zdvojnasobenie počtu tranzistorov každý rok? či chceš alebo nie tak je to stále o tom výkone či medzi riadkami alebo v susednom zošite .. A viac menej mi to príde uplne zbytočné riešiť.. ked prídu RD a technici postupom času na to, že je to nákladný a naročný process, tak pride niečo iné a bude další dig more čo je v tom zabehnutý a dá nábeh na novú teoriu o vesmíre, vybavené.
Pridať nový komentár
TOPlist