Miera softvérového pirátstva na Slovensku je historicky nízka

, Autor: Michal Kiradžiev

Slovensko kleslo za rok 2011 v miere softvérového pirátstva o 2 percentuálne body zo 42% na 40%. Komerčná hodnota softvérového pirátstva a teda čistá strata pre výrobcov softvéru na Slovensku predstavuje hodnotu 49 miliónov EUR. Toto číslo kleslo na Slovensku po dlhšom čase aj vďaka sprísneným opatreniam a edukačným kampaniam, tvrdším a častejším zásahom proti používaniu nelegálneho softvéru, ako aj školeniam polície ako bojovať a odhaľovať počítačových pirátov.

Celosvetovo sa miera softvérového pirátstva drží na úrovni 42%. Veľký rozdiel je medzi rozvojovými a vyspelými krajinami. Úroveň softvérového pirátstva v rozvojových krajinách dosahuje 68%, pričom vo vyspelých štátoch je tento ukazovateľ na úrovni 24%.

Štúdia taktiež odhalila, že až 57% užívateľov počítačov priznáva používanie nelegálneho softvéru. Vyplýva to z celosvetovej štúdie Business Software Alliance (BSA) o softvérovom pirátstve v roku 2011. Traja z desiatich užívateľov počítačov pripúšťajú, že používajú nelegálny softvér „z času na čas“ a ďalších 26% užívateľov počítačov priznáva „zriedkavé“ pirátstvo. Finančná hodnota tejto softvérovej krádeže pritom celosvetovo predstavuje až 45,6 bilióna eur.

 „Ak by 40% spotrebiteľov priznalo, že kradne v obchode, aj keď len zriedkavo, úrady by zareagovali posilnením policajných hliadok a zvýšením trestov. Softvérové pirátstvo vyžaduje podobnú reakciu: súbežné vzdelávanie verejnosti a dôsledné vymáhanie práva,“ uviedla Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA na Slovensku.

Prehľad výsledkov softvérového pirátstva na Slovensku podľa jednotlivých rokov:

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

 

50%

48%

47%

45%

45%

43%

43%

42%

40%

 

 

 

 

 

Pre porovnanie, miera softvérového pirátstva v Čechách je na úrovni 35%, v Poľsku 53%, v Nemecku 26% a  v USA 19%. Priemerná miera počítačového pirátstva v EU je 33%. Najvážnejší problém v boji s nelegálnym softvérom predstavuje Čína, kde miera softvérového pirátstva dosahuje až 77%. Trhová hodnota nelegálneho softvéru používaného v Čine sa odhaduje na 6,9 bilióna eur, kým legálny softvér sa využíva iba v hodnote 2,3 bilióna eur.

„Softvérové pirátstvo je i naďalej jednou z hlavných prekážok globálnej ekonomiky v oblasti inovácií a  tvorby pracovných miest v IT sektore,“ povedal Robert Holleyman, CEO a prezident BSA. „Vlády musia modernizovať zákony v oblasti duševného vlastníctva a posilniť vymáhanie práva tak, aby softvéroví piráti čelili skutočným následkom.“

BSA na Slovensku každoročne realizuje niekoľko edukačných kampaní, ktorými sa snaží zlepšiť úroveň používania legálneho softvéru na Slovensku. V minulom roku BSA Slovensko oslovilo viac ako 4000 podnikateľských subjektov a vyzvalo ich, aby si skontrolovali legálnosť používaného softvéru.

Ďalšie zo zistení z tohtoročnej Globálnej štúdie BSA o softvérovom pirátstve:
•    Celosvetovo sú softvérovými pirátmi najčastejšie mladí muži.
•    Konatelia spoločností priznávajú, že nakúpili softvér pre jeden počítač a nainštalovali ho na viac zariadení.
•    Len 20% pirátov v rozvinutých krajinách a 15% v rozvíjajúcich sa krajinách tvrdí, že riziko prichytenia, je dôvodom, aby nekradli softvér.

Deviatu výročnú štúdiu O stave softvérového pirátstva vo svete vypracovala BSA v spolupráci s IDC a Ipsos Public Affairs. Agentúry pre potreby štúdie vykonali prieskum medzi 15 000 používateľmi počítačov v 33 krajinách, ktoré spolu predstavujú 82 percent celosvetového trhu s počítačmi.

Zdroj: TS BSA

 
 

Kľúčové slová
BSA, softvérové pirátstvo
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

sak nech pockaju na diablo :D

Riadna demagogia. :-D
Az mam pocit, ze je to clanok na objednavku BSA. Teda fuj.
Neobhajujem piratstvo, ale porovnavat ho s kradezou v obchode, alebo trepat o cistom uslom zisku, to je fakt moc. 99% softu, keby sa nedal ukradnut si chronicky warezaci nekupia, ale daju si tu pracu a pohladaju free riesenie a nakoniec aj tak zistia, ze ten SW vlastne nepotrebuju...
Je to ten isty blud, ako "cisty, usly zisk" nahravacich spolocnosti z "ukradnutych" mp3 a brakovych filmov stiahnutych z nudy v DivXe...

fíha pred rokom som prestal a už sa to takto prejavilo! meheheh
ale nie. som čistý už dlhšiu dobu. a ostatní ako sa zdá tiež znižujú dávky :D

za pokles urcite moze Microsoft Security Essentials a podobne.. xD

skor by som povedal, ze za to mozu share servre, kde mazu nelegalny sw jedna radost.
zlaty torrent.
nemam problem kupit hru, ale musi to byt hra pre hraca.
Nie hra pre zisk. (Ako to v poslednej dobe byva)

Poslať nový komentár

TOPlist