Microsoft Kinect poslúži aj pre spájanie satelitov na orbite

, Autor: Gudas

Technológia z hernej konzoly pomôže koordinovať dvojicu malých satelitov pri manévroch.

Hneď po tom, ako sa senzor Kinect dostal na trh, rotrhlo sa vrece s rôznymi modifikáciami, ktoré rozširovali možnosti použitia aj ďaleko mimo obývačky. Vedci z MIT napríklad vyrobili autonómnu helikoptéru, ktorá Kinect využívala na skenovanie okolia. Práve tento projekt inšpiroval aj britského výrobcu satelitov - spoločnosť SSTL.

Vo svojich labolatóriách pripravuje dvojicu malých, asi 30cm dlhých satelitov s názvom STRaND 2, ktoré budú na obežnú dráhu zeme vynesené spoločne, jedným raketovým nosičom. Po dosiahnutí orbitu sa rozdelia, vykonajú sa systémové kontroly a nasledovať bude proces vzájomného spojenia. Pre konečné "dokovanie" má byť využitý senzor od Microsoftu, ktorý poskytne obom satelitom priestorové videnie. Vedci si týmto odskúšajú, či je lacná technológia použiteľná aj pre nasadenie vo vesmírnom programe.

Nebude to po prvý krát, čo SSTL použije technológiu z bežných, komerčne dostupných zariadení pre spotrebiteľov. Ku koncu tohto roka má štartovať satelit STRaND 1, ktorý bude kompletne riadený smartfónom Google Nexus One s operačným systémom Android. Z výšky niekoľkých kilometrov bude robiť fotografie Zeme, vedecké pokusy a nakoniec prenechá úplnú kontrolu mobilnému telefónu.

Budúcnosť malých, lacných satelitov SSTL vidí napríklad v družiciach konfigurovateľných podľa aktuálnej potreby, či ako záložné a pomocné jednotky pre existujúce zariadenia na obežnej dráhe. Z nej by mohli aj "odpratávať" vesmírny odpad, čo je stále závažnejší problém pre budúce misie.

Zdroj: SSTL

Kľúčové slová
veda, zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

je to super, aspon budu lacnejsie satelity :), a inak trochu mi tie satelity pripominaju britske telefonne budky :D

Budúcnosť: Nemáš čo robiť? Kúp si satelit! Satelit tvorený smartfónom! To by bolo super, nie? Zavolať si na svoj satelit :D

Poslať nový komentár

TOPlist