Zdá sa vám čierna naozaj čierna? Nový materiál ju radí medzi svetlé odtiene.
O nový materiál, ktorý je takmer dokonale čierny sa postarala britská spoločnosť. Materiál absorbuje 99,965% svetla čo ho robí veľmi ťažko viditeľným. Odráža sa od neho len 0,035% dopadnutého svetla. Skladá sa z uhlíkových nanorúrok, ktoré sú každá 10 000x tenšie ako ľudský vlas. Pri pohľade naň sa strácajú kontúry a tvary, takže ľudské oko nie je schopné identifikovať čo vlastne vidí. Materiál bol použitý na skúšku aj pre šaty od Chanel. Pri pohľade na modelku s týmito šatami sa vám môže zdať, že vidíte len hlavu, končatiny a ostatné nedáva zmysel.
Využitie môže materiál nájsť v astronómii a armáde. Pomenovanie dostal Vantablack a "pestuje" sa na listoch hliníkovej fólie. Náklady na jeho výrobu sú veľmi veľké. Oficiálna prezentácia materiálu bude tento týždeň na Farnborough International Airshow. Milióny nanorúrok sú ako malé slamky na pitie nápojov a sú tak malé, že častice svetla sa do nich nedostanú a stratia sa v medzerách medzi nimi. Dá sa povedať, že svetlo sa do nich akoby vstrebe.
Vantablack môže byť v astronómii využitý na kalibráciu kamier zachytávajúcich najstaršie objekty vesmíru, v teleskopoch, alebo infračervených skenovacích systémoch. Predtým sa kamery musia zamerať na niečo čo možno najčiernejšie. Teplo vedie 7,5x efektívnejšie ako meď a má 10x vyššiu pevnosť v ťahu ako oceľ. Tradičná čierna farba oproti Vantablack sa teraz zdá ako niečo farebné. Armáda si otestovanie nového materiálu určite nenechá ujsť a výrobca Surrey Nanosystems už má zakázané hovoriť o jeho využití v armáde. Priložené obrázky nedokážu zobraziť materiál tak ako v skutočnosti vyzerá.
Zdroj: independent.co.uk
passco
bliss
ujko horar
Pinky1
otakar
tonyloco
No ja
Adrian11
fabi888
passco
Peter K.
Okolosediaci
Denis
Antikapitalista
nahoda
K.