Lode bez posádky by podľa Rolls-Royce mohli brázdiť moria a oceány možno už o niekoľko rokov.
Doposiaľ bolo slovo "dron" (bez pilotný stroj) spájané s lietadlami určenými na špionážne a nebezpečné misie. Spoločnosť Rolls-Royce má v pláne vytvoriť nový typ dronu, ktorý by mohol významne zmeniť námornú dopravu ako ju poznáme dnes. Vývojový tím Rolls Royce Holdings Plc Blue Ocean pracuje na vývoji lode ďalšej generácie schopnej pohybovať sa úplne bez posádky. Lode majú byť kontrolované pomocou kamier snímajúcich okolie v 360°.
Tím sa domnieva, že kapitán môže diaľkovo ovládať celú loď pomocou vzdialeného pripojenia. Celkové náklady na chod lode by mali byť značne nižšie ako doposiaľ. Podľa Rolls Royce stojí posádka na palube denne približne $3299 a náklady sa šplhajú až na 44% celkových nákladov. Týka sa to klasickej veľkej nákladnej lode.
Každá minca má dve strany a aj nápad od Rolls Royce je posudzovaný kladne a záporne. Z hľadiska úspor je to samozrejme kladne, no z hľadiska straty zamestnania námorníkov je to jasné. Generálny riaditeľ námornej spoločnosti DNV GL, Tor Scensen si nemyslí, že nové lode by boli významným benefitom, no uznáva, že technologicky zvládnuteľné to je. Medzinárodná federácia dopravných pracovníkov združuje až 600 000 pracovníkov, ktorí sú proti tejto inovácii.
"Drony nikdy nenahradia, oči, uši a myšlienkové pochody profesionálnych námorníkov. Ľudský faktor je jednou z prvých línií obrany v prípade výpadku stroja a iných neočakávaných a náhlych zmien podmienok panujúcich na mori. Nebezpečenstvo, ktoré drony predstavujú sa dá veľmi ľahko predstaviť" - dodal predseda federácie námorníkov v Londýne, Dave Heindell.
Zdroj: dailytech.com
Toman
passco
DrStevko
AmOK