Linux kernel má 15 miliónov riadkov kódu, Microsoft medzi najväčšími prispievateľmi

Linux Foundation zverejnila štúdiu o vývoji kernelu za rok 2011.

Linux Foundation zverejnila nedávno štúdiu (PDF) o stave vývoja Linux Kernelu, ktorá obsahuje okrem čísel celkového rastu aj podiel jednotlivých prispievateľov z radov jednotlivcov aj spoločností. Zaujímavosťou je, že do rebríčka najväčších prispievateľov zmien sa za minulý rok dostal aj softvérový gigant Microsoft. Ten začal pracovať na kerneli v roku 2009, v rámci zlepšenia výkonu Linuxových systémov vo virtualizovanom prostredí na Windows serveroch.

Napriek tomu, že fínska Nokia vsadila svoju budúcnosť na Windows Phone platformu a jej vlastný linux systém MeeGo prešiel do úzadia, stále je v práci na kerneli aktívnejšia, ako Google, tvorca systémov Chrome OS a Android. Súvisieť to môže s tým, že Nokia údajne pracuje na linuxovom systéme pre lacné telefóny.

V poslednom období začali byť aktívne spoločnosti Samsung (výrobca elektroniky) a Texas Instruments (výrobca integrovaných obvodov a ARM procesorov), čo naznačuje stúpajúcu dôležitosť Linuxu v spotrebnej elektronike.


Graf zobrazujúci podiel najväčších prispievateľov k zmenám v Linux kerneli.

Najviac práce stále vykonávajú dobrovoľníci, ktorí majú zásluhu na asi 16% zmien. Najaktívnejšia spoločnosť je RedHat, ktorá má na konte asi 10%. Druhou korporáciou v rebríčku je Intel. Microsoft sa minulý rok umiestnil na 17. mieste.

Linux kernel oslávil v roku 2011 dvadsiate narodeniny, vtedy bola predstavená aj verzia 3.0. Dnes má kernel 15 miliónov riadkov kódu a približne 37 000 súborov.

 

Pridať nový komentár
TOPlist