Kto môže za včerajšie výpadky Internetu pri veľkých DDoS útokoch?

 
Iniciatíva IoT sa snaží pripojiť všemožné zariadenia k Internetu. Tieto zariadenia majú sčasti na svedomí včerajšie DDoS útoky na DNS servery. Kto ich však vykonal?

Včera sme vás informovali o masívnom DDoS útoku na DNS servery poskytovateľa Dyn, ktorý spôsobil výpadok desiatok webov, medzi ktorými bol napríklad Twitter, Spotify či Reddit. Nešlo však o jeden útok a po zverejnení včerajšieho článku spoločnosť Dyn informovala, že útoky sa odohrávali celkovo v 3 vlnách.
 
Prvý útok začal včera v čase 11:10 UTC a ovplyvnil najmä východné pobrežie USA. Asi o 2 hodiny neskôr bola obnovená bežná prevádzka a všetko vyzeralo dobre. V čase 15:52 UTC však začala spoločnosť Dyn znovu registrovať ďalšiu vlnu DDoS útoku na svoje DNS servery. Útok sa prejavil opäť najmä na východe USA a ešte 4 hodiny po ňom pracovali v Dyn na odstránení problémov. Ani to však nebol koniec. Tretia vlna DDoS dorazila neskôr v piatok poobede. Podľa slov spoločnosti boli útoky dobre plánované a vykonané, pričom prichádzali z desiatok miliónov IP adries naraz. V čase 22:18 UTC už boli DDoS útoky vyriešené a odvtedy sa zatiaľ nezopakovali.
 
 
Prečo vlastne tieto DDoS útoky spôsobili problém a o aké útoky ide? Pre objasnenie začnime jednoduchou definíciou DNS serverov, nakoľko práve na tieto servery boli útoky mierené. DNS (Domain Name System) sa stará o preklad názvov domén na ich IP adresy. Ide o službu, vďaka ktorej stačí do adresného poľa prehliadača napísať URL pc.sk a nie je nutné písať konkrétne IP adresy serverov. DNS sa sám postará o preklad zadaného textu na IP adresy a vyhľadá požadovaný server buď vo svojich záznamoch, alebo požiadavku deleguje na ďalšie DNS servery.
 
DDoS útoky v princípe fungujú tak, že počítač generuje obrovské množstvo dát na adresáta. Väčšinou ide o umelé, nezmyselné dáta, ktorých cieľom je zahltiť adresáta tak, aby nestíhal vybavovať žiadne iné požiadavky. V tomto prípade boli adresátom DNS servery spoločnosti Dyn, ktorá je významným poskytovateľom DNS služieb. Na zahltenie takýchto serverov by však samozrejme nestačil jeden notebook požičaný od sestry a potrebujete niečo výkonnejšie. Útočníci preto zapájajú do DDoS útokov celú armádu počítačov, ktorá sa často označuje ako botnet sieť.
 
Súčasťou botnet siete je možno aj váš počítač a ani o tom neviete. Stačí, že sa váš počítač infikuje malvérom a hackeri ho môžu následne na diaľku využiť ako útočiaci stroj chrliaci tony dát na obeť. Bezpečnostní experti zistili, že časť včerajšej prevádzky pri útokoch pochádzala z malvéru Mirai, ktorý infikoval podľa odhadov pol milióna zariadení. Z tohto počtu sa na včerajších útokoch podieľalo asi 10 % infikovaných zariadení.
 
Botnet siete nie sú ničím nové, no malvér Mirai robí bezpečnostným expertom vrásky na čele. Pri útoku takejto siete z minulého mesiaca na stránku bezpečného experta Briana Krebsa bol totiž malvér schopný vygenerovať prevádzku až 665 Gbps čím sa zapísal medzi najväčšie DDoS útoky v histórii. Vtedy útočilo takmer 145 000 zariadení, medzi ktorými boli kamery a DVR prehrávače.
 
Je viac ako isté, že spoločnosť Dyn používa pokročilé techniky včasnej identifikácie DDoS útokov a ochranu proti ním a hackeri preto museli použiť sofistikovanú techniku aby zahltili takého servery. Zaujímavé je, že za včerajšie útoky môžu do istej miery aj zariadenia IoT (Internet of Things). Iniciatíva IoT spočíva v zapojení všemožných zariadení do Internetu ako sú inteligentné chladničky, žiarovky, kamery, termostaty a podobne. Bezpečnostná firma Flashpoint sa vyjadrila, že vo včerajších útokoch jasne identifikovala, že niektoré útočiace zariadenia nakazené malvérom Mirai boli DVR prehrávače. Mirai využíva slabé bezpečnostné protokoly v IoT zariadeniach vďaka čomu ich ľahko využíva pre DDoS útoky.
 
A kto stojí za útokom? To je stále nezodpovedaná otázka. Prípadom sa však už zaoberá FBI a Department of Homeland Security. Niektorí ľudia si myslia, že ide o politické útoky s cieľom zhodiť portál Wikileaks aby si ľudia nemohli prečítať uniknuté emaily Billa Clintona. Druhá skupina ľudí podozrieva z útoku Rusov. Nech stojí za útokom ktokoľvek ide o znepokojivý dôkaz toho, ako ľahko sa dá ochromiť významná časť Internetu.
 
Zdroj: gizmodo
 
Komentáre (1)
MQ
Je uplne jedno, na koho sa to kto bude snazit hodit..... ved v kurze je Rusko, tak preco nie, kludne aj bez dokazov, ako doteraz. Co ale kazdemu akosi unika, je nieco ovela dolezitejsie a zavaznejsie..... Niekto sa aktivne zaujima (a aj aktivne skusa) ako zhodit cely internet. Tu je k tomu clanok od niekoho naozaj znaleho problematiky (vratane originalneho zdroja). http://www.svethardware.cz/nekdo-pry-zkouma-moznosti-jak-shodit-cely-internet/43101
Pridať nový komentár
TOPlist