Koľko magmy je pod povrchom?

Nová metóda odhalí jej množstvo, výrazne spresní predpoveď erupcie či dokonca odhalí nové náleziská nerastného bohatstva.

Horúca magma je roztavená hornina, ktorá je neustále v pohybe. Má veľký vplyv na našu planétu a život na nej. Z času na čas sa dostane na povrch a spôsobí malé no niekedy obrovské škody. Popri tom ako magma smeruje ku povrchu nesie so sebou obrovské množstvo rôznorodých nerastných surovín. Väčšina magmy vychádzajúcej z útrob Zeme stuhne kilometre pod povrchom a kým sa dostane na povrch, trvá to veľmi dlho. Bohatstvo, ktoré so sebou nesie odhalia až pohyby litosférických dosiek, erózia či výskumné vrty.

V časopise Nature Luca Caricchi, Guy Simpson a Urs Schaltegger zo Ženevskej Univerzity (UNIGE) popísali spôsob ako vypátrať magmu vo veľkých hĺbkach. Za novou technikou odhaľujúcu magmu stoja špecialista na modelovanie, expert na minerál zirkón a vulkanológ. Nápad sa im zrodil pri bežnom rozhovore, ktorý nakoniec vyústil k spôsobu, ako zistiť objem a smer toku magmy potrebnej na vyformovanie magmatickej komory. Technika naviac umožňuje spresniť predpovede budúcich erupcií ale aj lepšie identifikovať oblasti bohaté na prírodné zdroje pochádzajúce z magmy.

"Zirkónové kryštály nachádzajúce sa v stuhnutej magme obsahujú kľúčové informácie o vstrekovaní magmy do magmatických komôr ešte predtým ako v nich magma stuhne" - vysvetľuje profesor Urs Schaltegger, ktorý študuje zirkón už viac ako 10 rokov vo svojom laboratóriu na UNIGE. Zirkón obsahuje rádioaktívne prvky, vďaka ktorým vedci dokážu určiť jeho vek. Tím pomocou získaných údajov pripravil simuláciu. Modelovaním tak mohli zistiť ako vek kryštalického zirkónu v komore stuhnutej magmy závisí na prietoku vstrekovanej magmy a veľkosti komory.

Nový spôsob bol publikovaný v časopise Nature. Tím navrhol model, ktorý je schopný s veľkou presnosťou zistiť vek, objem a rýchlosť vstrekovania magmy do komory. Metóda sa dá použiť aj na detekciu vo veľkých hĺbkach. Jedným výskumom je možné zistiť ložiská nerastného bohatstva, magmatické komory, ich aktivitu a objem. Počíta sa s tým že priemysel túto metódu začne hojne využívať.

Zdroj: phys.org, www.nature.com


 

Komentáre (3)
passco
Sice je rano ale chápem to tak,že zistia to pomocou vrtou? Som čakal nejake sondovanie a skenovanie oblasti :D
Bobok
A zase kvôli peniazom si rozvŕtame celú planétu až kým si ju nepoj...me tak že nás zabije.
tonyloco
Koľko magmy je pod povrchom?....určite dosť pre všetkých obyvateľov modrej planéty :D
Pridať nový komentár
TOPlist